Bilgisayarınızı Bozabilecek 5 Windows PC Bakım Hatası

Bilgisayarınızı bozabilecek 5 Windows PC bakım hatası

Bilgisayarınızı bozabilecek 5 Windows PC bakım hatası

Bilgisayarınızı Bozabilecek 5 Windows PC Bakım Hatası...Windows PC’nizi temizlemek önemlidir, ancak bilgisayarınıza zarar verecek veya bozacak bu yaygın hataları yapmayın.

Gereksiz dosyaları temizlemek ve yer açmak için Windows PC’nizi ara sıra temizlemek önemlidir. Ancak temizlerkem aşırıya kaçmamak gerekir. Windows’ta yerleşik olarak bulunan araçlarla temel temizliğin ötesine geçerseniz, bir şeyi bozma riskiyle karşılaşırsınız. Windows temizliği ile çok ileri gitmenin bazı tehlikelerine ve bu işlemler hakkında bilmeniz gerekenlere bakalım.

1. Kurtarma bölümünüzü silme

Çoğu zaman, Windows 10’u bir diske yüklediğinizde, bir kurtarma bölümü oluşturur. Bu, ayrı bir yükleme diski veya kurtarma USB sürücüsü kullanmak zorunda kalmadan bilgisayarınızdaki Windows’u kolayca sıfırlamanıza veya yenilemenize olanak tanır.

Kurtarma bölümü bazen ihmal edilebiliyor

Windows’u kendi başınıza yüklediyseniz, bu kurtarma bölümü genellikle ihmal edilir. Ancak bilgisayar üreticileri genellikle, çok daha fazla yer kaplayan özelleştirilmiş Windows sürümlerine kendi kurtarma bölümlerini ekler.

"<yoastmark

Bunu yaparsanız Windows’u yenileyemezsiniz

Disk yönetimi araçlarını kullanarak, sürücünüzde yer açmak için bu bölümü silebilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız, yerleşik araçları kullanarak Windows’u rahat bir şekilde yenileyemezsiniz. Ayrı bir cihazda bir kurtarma sürücüsü oluşturabilirsiniz, ancak bunu kaybederseniz Windows’u da yeniden yükleyemezsiniz.

2. Kayıt defterinize zarar verme

Kayıt Defteri, Windows’un hem işletim sistemi hem de üçüncü taraf uygulamaları için her türlü ayarı sakladığı bir veritabanıdır. Genellikle, gelişmiş bir ince ayar veya benzeri bir şey yapmak istemediğiniz sürece Kayıt Defterine kendi başınıza girmeniz gerekmez.

Ancak, hemen hemen tüm durumlarda, Kayıt defteri temizliği herhangi bir gözle görülebilecek bir iyileştirme sağlamaz. Binlerce “hatayı” düzeltmek bile sisteminizde yalnızca birkaç kilobaytı temizler ve Kayıt Defteri, performansı etkilediği noktaya kadar gereksiz girdilerle gerçekten tıkanmaz.

Kayıt Defterinden uzak durun!

Yine de bir Kayıt Defteri temizleyicisi kullanırsanız, sisteminize yarardan çok zarar verebilirsiniz. Kayıt Defteri karmaşık bir yerdir. Bu nedenle “iyi” Kayıt temizleme yazılımı bile önemli bir dosyayı bozma ve silme ihtimali var. Böyle bir durumda Windows’u bozabilir, bir programa zarar verebilir veya başka büyük sorunlara neden olabilirsiniz. Kayıt defteri temizleyicileri buna değmez. Avantaj sağlamazlar ve sisteminizi kırma potansiyeline sahiptirler. Onlardan uzak durun.

Bunu yaparsanız Windows'u yenileyemezsiniz
Bunu yaparsanız Windows’u yenileyemezsiniz

3. Sistemi veya diğer önemli dosyaları silme

Windows, dosya sistemi birçok önemli dosyaya sahiptir. Bunlar, önemli sistem dosyalarını, program ayarlarını ve yaptığınız ince ayarları içerir. Windows bu dosyalardan bazılarını silmenizi engelleyecektir, ancak temizlik konusunda çok heyecanlanırsanız önemli bir şeyi silme riski de vardır.

Bu dosyaları silmekten kaçının!

C: \ Windows gibi önemli sistem dizinlerindeki dosyaları silmekten kaçınmalısınız. İşletim sistemi varsayılan olarak bunların çoğunu gizler, bu nedenle gizli dosyaları göstermeyi seçip seçmediğinizi iki kez kontrol etmeniz daha da önemlidir.

4. Sürücü Temizleme

Bilgisayarınıza bağladığınız tüm donanımın düzgün çalışmasına izin verdikleri için bilgisayar sürücüleri önemlidir. Temel sürücüleri güncel tutmak önemlidir ancak çoğu zaman bozuk değilse düzeltemyin.

Sürücüleri güncellemek normal yazılıma göre daha sıkıcı olabileceğinden, bir sürücü güncelleme yardımcı programı yüklemeyi düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, bunlar genellikle değerlerinden daha fazla sorundur. Sürücü güncelleme yardımcı programları, bir grup reklamı bir araya getirmek, yanlış sürücüleri yüklemek veya yasal olmayan kaynaklardan sürücüleri almakla ünlüdür.

5. Sürücü Silme

Aşırı hevesli temizliğin nihai şekli, sürücünüzü silme şeklinde gelir. Windows 10’u sıfırladığınızda, kişisel dosyalarınızı olduğu gibi tutmayı veya yeni başlamak için her şeyi silmeyi seçebilirsiniz. Tabii ki, Windows’u yenilemek için sıfırlarsanız, her şeyi silmek istemeyebilirsiniz.

TikTok Filigranlarını Kaldırmak İçin En İyi 5 Uygulama

Kedim Neden Yüzüme Yaklaşıyor Sevdiği Nasıl Anlaşılır?

Aşk acısını hafifletmek için önemli ipuçları

 

Teknoloji devi Xiaomi otomobil üretecek