Barselona’yı Sevmek İçin 10 Önemli Neden

Barselona'yı sevmek için 10 önemli neden

Barselona'yı sevmek için 10 önemli neden

Barselona’yı sevmek için 10 önemli neden…İspanya’nın en güzel şehirlerinden Barselona her şeyiyle insanı kendine hayran bırakır. Bir defa Barselona’ya giden kişinin artık kalbi orada atar. Bu Katalan şehrinde sokakları gezerken asla yorulmuyorsunuz ve mimarisine her şeyine hayran kalıyorsunuz. İşte bizim kadar Barselona’yı sevmeniz için 10 neden…

1. Dağlar ve deniz

Kısa bir sürüş mesafesindeki dağlarla Barselona’da geçirilen zaman, hem plaja hem de yamaçlara yapılan gezilerle noktalanır.  Barselona’da günlük bir gezi için Katalan sıradağlarındaki Montserrat zirvelerini veya Cadaqués kıyılarını deneyebilirsiniz.

Barselona'yı sevmek için 10 önemli neden
Barselona’yı sevmek için 10 önemli neden

2. Gotik bölge

Barselona’nın gotik bölgesini keşfederken hiç sıkılmayacaksınız. Beklenmedik bir şekilde plazalara açılan veya sizi gizli mağazalara davet eden içgüdülerinizi takip ederek Barri Gòtic’te dolaşırken bir öğleden sonra kendinizi ve gözlerinizi şımartı . Burası aynı zamanda , 1298’de inşaatına başlayan şehrin süper etkileyici katedralinin de bulunduğu yerdir.

3. Sokak sanatı

Barselona’da şehrin sokakları resmen tarihini özetliyor. Kapılara, duvarlara ve gizli köşelere süslü olan şehrin sokak sanatı, hiç beklemediğiniz anda renkli, duygusal hikayelere dönüşüyor. En sevdiğiniz parçayı Gotik, Poblenou veya El Raval mahallelerinde arayın.

4. Mahalleler

Mahallelerden bahsetmişken, Barselona’nın her biri ayakta alkışlanmayı hak ediyor. Büyüleyici, renkli, cesur, gürültülü, lezzetli, zarif ve aradaki her şey…El Raval’da cesaret ve karakter, Eixample’de büyük caddeler ve güzel mimari, Gràcia’da boho canlılığı ve endüstriyel Poblenou’nun tasarım ve teknoloji şirketleri için arabasız bir elektrik santraline yakın zamanda etkileyici bir süper blok dönüşümü var.

5. Boğa güreşi yok

Katalonya’nın son operasyonu olan Plaza de Toros Monumental, 2014’te kapılarını kapattı. Şu anda bir boğa güreşi müzesine ev sahipliği yapıyor. Ancak, bu onun tek işlevi değildir. Art Nouveau halkası, yemek kamyonlarına ve canlı müzik etkinliklerine ev sahipliği yapan gündelik akşam eğlence devresinde bir durak olarak kullanılmaktadır. La Monumental , on yıllar boyunca The Beatles, Dire Straits, Tina Turner, Bob Marley ve The Rolling Stones’a ev sahipliği yaptı.

Barselona'yı sevmek için 10 önemli neden
Barselona’yı sevmek için 10 önemli neden

6. Gaudí

19. yüzyılın vizyoner Antoni Gaudí, neredeyse yüz yıl önceki zamansız ölümü göz önüne alındığında daha da büyüleyici kalan bir mirasla bugün Barselona’da çok yaşıyor. Başyapıtı Sagrada Familia, halen yapım aşamasında ve 2026’da tamamlanması planlanıyor. Gaudí turunuza Casa Battló, Casa Milá, Casa Vicens, Parc Güell, Palau Güell ve Passeig bulvarının  trencadís tarzı mozaik banklarını ziyaret ederek devam edin.

7. Barça

Barcelona’nın dünyaca ünlü futbol takımı çok seviliyor. Dünyanın en iyilerinden biri…Futbol kültürü, özellikle Madrid’e karşı büyük bir maç planlandığında Barselona’da gerçekten hayat buluyor. Barça’nın Avrupa liglerindeki diğer büyük oyuncularla oynamasını görmek için Camp Nou’yu ziyaret edin.

8. Yemek

Barselona’da pek çok yemek var. Ancak önce denenecek çok sayıda Katalan yemeği var. Başta Paella olmak üzere Katalan mutfağının ünü dünyaya yayılmış durumda…Barselona‘da mutlaka denemeniz gereken diğer yemekler Tapas, Arros Negre, Pa amb tomaquet, Samfaina, Escalivada, Niu, Picada..

Barselona'yı sevmek için 10 önemli neden
Barselona’yı sevmek için 10 önemli neden

9. Yerel gelenekler

Katalan gelenekleri benzersizdir. Tepeye çıkmak için birbirlerinin üzerine tırmanarak onları oluşturan bir grup insan tarafından inşa edilen insan kuleleri olan şatoları düşünün. Bunları şeytan gibi giyinmiş insanların ana caddelerde davulların ritmiyle koştuğu ve  ucunda havai fişeklerin çırpıldığı ve unutulmaz festivaller için bir tarifin olduğu korrefocs ateş koşusuyla birleştirin.

10. San Jordi

Katalonya’da Dünya Kitap Günü özellikle romantik bir şenliğe dönüşür. Katalonya’daki insanlar, 23 Nisan’da koruyucu azizleri Sant Jordi’nin gününü ilginç bir gelenekle kutluyorlar. San Jordi hem Dünya Kitap Gününü hem de Sevgililer Günü’nü kutlayan, kültür ve romantizmi birleştiren çok popüler bir festivaldir. Bu günde çiftlerin hediye alışverişi yapması adettir. Erkeklere bir kitap ve kadınlara bir gül verilir.

Sonsuz Lavanta Tarlalarıyla Büyüleyen Furano Nerede

Dünya Ülkelerinin Başkentleri Hangileri?

 

Malta’daki En İyi 8 Müze Osmanlı Eserleri Bakın Nerede

Teknoloji devi Xiaomi otomobil üretecek