Kadınlar Ve Erkekler Aşk Acısını Nasıl Atlatır Farka Bakın

Kadınlar ve erkekler aşk acısını nasıl atlatır farka bakın

Kadınlar ve erkekler aşk acısını nasıl atlatır farka bakın

Kadınlar ve erkekler aşk acısını nasıl atlatır farka bakın…Ayrılık erkekler için mi, yoksa kadınlar için mi daha zor? Aşk ve ayrılık meseleleri her zaman karmaşıktır. Her bireyin geçmişten uzaklaşması bir hayli zaman alır. Peki kadınlar ve erkekler aşk acısını nasıl yaşıyorlar? Aşk acının üstesinden gelme yöntemleri…

Kadınlar ve erkekler ayrılık acısını neden farklı yaşıyor?

Bilim, kalp kırıklığının kadınları ve erkekleri farklı şekilde etkilediğini ortaya koyuyor. Her iki cinsiyetin de bu durumla başa çıkmanın farklı yolları olduğunu gösteriyor. İlginç bir şekilde, kadınlar bir ayrılıktan sonra daha fazla duygusal ve fiziksel acı çekerler. Ancak erkeklerden daha hızlı hareket etme eğilimindedirler. İşte bu konuda yapılan bir çalışmanın tüm detayları:

Kadınlar ve erkekler aşk acısını nasıl atlatır farka bakın
Kadınlar ve erkekler aşk acısını nasıl atlatır farka bakın

96 ülkede yapılmış bir araştırma

Bu çalışma büyük ölçekte yapıldı ve Evrimsel Davranış Bilimleri dergisinde çıktı. Binghamton University ve University College London’dan araştırmacılar, 96 ülkeden 5,705 katılımcıyla röportaj yaptı ve onlardan bir ayrılığın duygusal ve fiziksel acısını bir ile 10 (dayanılmaz) arasında derecelendirmelerini istediler.

Kadınlar kalp kırıklığına nasıl tepki verir?

Çalışma, kadınların bir kalp kırıklığından hem her anlamda olumsuz etkilendiğini gösterdi. Öncelikle kadın katılımcılar ‘duygusal acılarını’ ayrılık sonrası 6,84 olarak değerlendirdi. Erkekler için bu rakam 6,58 oldu. Ayrıca, kadınlar ‘fiziksel ağrılarını’ ortalama 4,21 ve erkekler 3,75 olarak değerlendirdi.

"<yoastmark

Kadınlar ayrılık acısından güçlü çıkma eğilimindeler

Kadın bir ayrılıktan sonra duygusal ve fiziksel düzeyde daha fazla acı çekerken, aynı zamanda daha tam iyileşme ve bu deneyimden daha güçlü çıkma eğilimindedirler.

Erkekler aşk acısını nasıl atlatıyor?

Kadınlar yapıcı bir şekilde duygularını kanalize eder. Özellikle bir ilişkiden kendilerini ve ihtiyaçlarını daha iyi anlama eğilimindeyken, erkeklerin durumla başa çıkmak için tamamen farklı bir yolu vardır. Çalışma, erkeklerin ya ‘hiçbir şey yaşamadıklarını’ ya da alkole, uyuşturucuya ya da şiddete başvurabileceklerini ve herhangi bir kişisel farkındalık yaratma olasılıklarının daha düşük olduğunu söylüyor.

Erkekler aşk acısını nasıl atlatıyor
Erkekler aşk acısını nasıl atlatıyor

Erkeklerin hareket etmesi daha uzun sürer

Araştırma, erkeklerin acısının kadınlardan daha uzun zaman aldığını ve devam etmek için daha çok mücadele ettiğini gösteriyor. Aslında, araştırmacılar, bir yıldan daha uzun bir süre önce yolları ayırmış olsalar bile, birçok erkek katılımcının çalışma sırasında ilişki sonrası kederden muzdarip olduğunu gözlemledi.

Erkek biyolojisi kadın biyolojisinin farklılıkları

Araştırmacılar bu durumda biyolojinin nasıl bir rol oynadığını açıkladılar. Kadınların erkeklerden daha çok bir ilişkiye yatırım yapacak şekilde evrimleştiklerini öne sürdüler. Evrimsel zaman içinde kadınlar kaliteli bir eş seçme konusunda daha seçici olur. Bu nedenle, kaliteli bir eşle başlayan bir ilişkinin sona ermesi bir kadın için daha fazla acı verir.

Erkek biyolojisi kadın biyolojisinin farklılıkları
Erkek biyolojisi kadın biyolojisinin farklılıkları

Neden her iki cinsiyet farklı tepki veriyor?

İlginç bir şekilde, kadınların dikkatini çekmek için rekabet etmekten gelişen erkekler için, eşini kaybetmek ilk başta zarar vermeyebilir. Ancak kaybının farkına vardıklarında acıyı hissetmeye başlarlar. Erkek ayrılığın üzerinden biraz zaman geçince kafasına dank eder yaşadığı kaybı derinden hisseder. Çok uzun bir süre boyunca, kaybın yeri doldurulamaz olduğunun farkına varır.

Aşk acısını hafifletmek için önemli ipuçları

Duygusal yakınlığı yeniden kurmak için ipuçları

İlişkide etkili iletişimin önündeki engeller nasıl kaldırılır?

 

 

Baba ve kızdan salsa şov şunların tatlılığına bakın