Çocuklarda Öpücük Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Adıyaman Besni Gezilecek Yerler Listesi

Adıyaman Besni Gezilecek Yerler Listesi

Çocuklarda öpücük hastalığı belirtileri ve tedavisi…Enfeksiyöz mononükleoz veya glandüler ateş olarak da adlandırılan mono yani öpücük hastalığı, yaygın bir viral enfeksiyondur. Çoğunlukla sebep Epstein-Barr virüsü (EBV). Mono en çok gençlerde ve genç yetişkinlerde görülüyor. Ancak çocukları da etkileyebiliyor. Çocuklarda enfeksiyöz mononükleoz öpücük hastalığıyla ilgili bilgiyi bu yazıda öğreneceksiniz.

Enfeksiyöz mononükleoz yani öpücük hastalığı çocuğa nasıl bulaşır?

EBV, özellikle enfekte bir kişinin tükürüğü ile temas yoluyla yakın temas yoluyla yayılıyor. Bu nedenle ve en sık etkilediği insanların yaş aralığı sebebiyle, mono genellikle öpüşme hastalığı olarak adlandırılıyor.

Çocuklarda öpücük hastalığı belirtileri ve tedavisi
Çocuklarda öpücük hastalığı belirtileri ve tedavisi

Öpücük hastalığı nasıl yayılır?

Mono sadece öpüşmeyle yayılmıyor. Virüs ayrıca yemek kapları ve bardaklar gibi kişisel eşyaların paylaşılması yoluyla da bulaşabiliyor. Ayrıca öksürme veya hapşırma yoluyla da yayılır. Yakın temas EBV’nin yayılmasını teşvik ettiğinden, çocuklar genellikle kreşte veya okulda oyun arkadaşları ile etkileşimler yoluyla kapabilirler.

Çocuğun Enfeksiyöz mononükleoz olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mono semptomları tipik olarak enfeksiyondan dört ila altı hafta sonra ortaya çıkar
ve şunları içerebilir:

-Çok yorgun veya bitkin hissetmek
-Ateş
-Boğaz ağrısı
-Kas ağrıları ve ağrıları
-Baş ağrısı
-Boyun ve koltuk altlarında genişlemiş lenf düğümleri
-Genişlemiş dalak, bazen karnın sol üst kısmında ağrıya neden olur

öpücük hastalığı çocuğa nasıl bulaşır
öpücük hastalığı çocuğa nasıl bulaşır

Enfeksiyon genellikle teşhis edilemeyebiliyor

Yakın zamanda tedavi edilen çocukların vücutlarında pembe renkli bir döküntü gelişebiliyor. Bazı insanlar Mono olduğunun farkına varmaz. Aslında, çocukların çok az semptomu olabiliyor. Bazen semptomlar boğaz ağrısına veya gribe benzeyebiliyor. Bu nedenle enfeksiyon genellikle teşhis edilemeyebiliyor.

Çocuğuma nasıl teşhis konulur?

Semptomlar genellikle diğer durumlardakilere çok benzer. Tek başına semptomlar çocuklarda öpücük hastalığı teşhisi koymak için zor olabiliyor. Doktor Monodan şüpheleniliyorsa, bir kan testi ister. Buna Monospot testi denir.

Öpücük hastalığı testi Monospot kaç günde çıkar
Öpücük hastalığı testi Monospot kaç günde çıkar

Öpücük hastalığı testi Monospot kaç günde çıkar?

Yine de, tedavi olmadığından ve genellikle komplikasyon olmadan ortadan kalktığından, test yapmak her zaman gerekli değildir. Monospot testi kaç günde çıkar? Monospot testi bir gün içinde sonuç verebiliyor. Bununla birlikte, özellikle enfeksiyonun ilk haftasında yapılırsa, bazen yanlış olabiliyor.

Monospot testi negatifse ve hastalık geçmiyorsa

Monospot testinin sonuçları negatifse ancak yine de monodan şüpheleniliyorsa, testi bir hafta sonra tekrar yaparsınız. Tam kan sayımı (CBC) gibi diğer kan testleri de mono teşhisi için kullanılıyor.

Çocuklarda öpüşme hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Mono için özel bir tedavi yoktur. Bir virüs buna neden olduğu için antibiyotiklerle tedavi edilemez. Çocuğunuzda mono varsa, aşağıdakileri yapın:

Bol bol dinlendiklerinden emin olun: Monolu çocuklar, gençler veya genç yetişkinler kadar yorgun hissetmese de, daha kötü veya daha yorgun hissetmeye başlarlarsa daha fazla dinlenmeye ihtiyaç vardır.

Susuz kalmayı önleyin: Bol su veya diğer sıvılar aldıklarından emin olun. Dehidrasyon, baş ve vücut ağrıları gibi semptomları daha da kötüleştirebiliyor.

Onlara reçetesiz satılan bir ağrı kesici verin: Eczanelerde satılan ağrı kesiciler ağrı ve sızılara yardımcıdır. Çocuklara asla aspirin verilmemesi gerektiğini unutmayın.

Çocuklarda öpüşme hastalığı tedavisi
Çocuklarda öpüşme hastalığı tedavisi

Çocukta boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğazları çok ağrıyorsa soğuk sıvı içmelerini, boğaz pastilini emmelerini veya buzlu şeker gibi soğuk yiyecekler yemelerini sağlayın. Ek olarak, tuzlu suyla gargara yapmak da boğaz ağrısına yardımcı olur.

Çocuğumun iyileşmesi ne kadar sürer?

Mono hastalarının çoğu semptomlarının birkaç hafta içinde geçmeye başladığını gözlemler. Bazen yorgunluk veya halsizlik duyguları bir ay veya daha uzun sürebiliyor. Çocuğunuz monodan iyileşirken, sert oyunlardan veya temaslı sporlardan kaçındığından emin olmalıdır. Dalakları genişlerse, bu tür aktiviteler dalak yırtılması riskini artırır.

Çocuğu okula göndermeyin!

Çocuğunuzun doktoru, ne zaman güvenli bir şekilde normal aktivite seviyelerine dönebileceklerini size bildirecektir. Çocuğunuzun mono varken kreşe veya okula gitmemesi genellikle gerekli değildir. İyileşirken muhtemelen bazı oyun aktivitelerinden veya beden eğitimi derslerinden çıkarılmaları gerekecek, bu nedenle çocuğunuzun okulunu durumu hakkında bilgilendirmelisiniz.

Mono geçiren çocuklar ne yapmalı?

Doktorlar, hastalıktan sonra bir kişinin tükürüğünde EBV’nin tam olarak ne kadar süre kalabileceğinden emin değil. Ancak tipik olarak virüs, daha sonra bir ay veya daha uzun süre bulunabiliyor. Bu nedenle, mono geçiren çocuklar, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerini sık sık yıkamalıdır. Ek olarak, bardak veya yemek kapları gibi eşyaları diğer çocuklarla paylaşmamalıdırlar.

Öpücük Hastalığı Enfeksiyöz Mononükleoz Nasıl Bulaşır?

Kafein Beyni Nasıl Etkiler 3 Psikolojik Etkisi

Aloe Vera Kansere Sebep Olur Mu Aloe Vera Nasıl Yetişir

 

Çav Bella şarkısı kalimba dinle