Covid 19 PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi

Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler listesi

Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler listesi

Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler listesi…PCR testi nedir ve neden bu test isteniyor? PCR testi( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) insanın vücudunda virüsün olup olmadığını ortaya çıkaran ve vücudun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini gösteren bir test.  Artık birçok ülke seyahat için PCR testini zorunlu kıldı.

İşte Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler

İngiltere (Birleşik Krallık)

İngiltere’ye seyahat edebiliyor mu? İngiltere’ye giriş kısıtlaması yok. Ancak şu anda tam bir kilit altında. Birleşik Krallık’a giriş için son zamanlarda iki negatif test gerekiyor. İngiltere PCR testi istiyor ve maksimum 72 saat şartı var. Dahası, yeni varyantların işaretlendiği ülkelerden gelen gezginler devletin belirlediği bir tesiste kendi kendilerini izole etmek zorundalar. Veyahut evde kendi kendilerini izole etmeleri gerekiyor.

Almanya

Almanya’ya seyahat edilebiliyor mu Almanya’da seyahat kısıtlaması var mı?

Bu ülkede seyahat temel amaçlar için yapılıyorsa izin var. Yüksek riskli bölgelerden gelen yolcuların, olumsuz bir sonuç alana kadar test edilmeleri ve kendilerini izole etmeleri gerekiyor. Almanya’da PCR testi zorunluluğu var. Tüm yolcuların negatif bir PCR testi sunması ve girişten önce dijital olarak kaydolması gerekiyor.

İtalya

İtalya’da seyahat kısıtlaması var mı?

AB ve Schengen bölgesi vatandaşları, Avusturya’dan gelen yolcular hariç, turizm dahil herhangi bir amaçla İtalya’ya girebilirler. İtalya PCR testi zorunluluğu var. Yolcuların bir negatif PCR testi sunmaları gerekir. Belirli koşullar altında başka yolcular da girebiliyor.

Fransa

Fransa’da seyahat kısıtlaması var mı?

Fransız sınırı, AB’den veya AB dışındaki birkaç ülkeden gelen yolcular için açık. Avustralya, Güney Kore, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Singapur. Fransa’da PCR testi zorunluluğu var. AB vatandaşları da dahil tüm yolcular en fazla 72 saat önce çıkmış PCR testi sunmalıdır. Bundan sonrasında 7 gün izolasyon ve test süreci başlar.

seyahat haritası hangi ülkeler kapalı
seyahat haritası hangi ülkeler kapalı

Türkiye

Türkiye’de seyahat kısıtlaması var mı?

Evet, sınırlar açık ve uçuşlar mevcut. Yalnızca negatif bir PCR testi olanlar ülkeye girebiliyor. 15 Nisan’dan itibaren enfeksiyon oranları düşük ve aşılama oranı yüksek ülkelerden gelen turistlere izin verilecek.

İspanya

İspanya’ya seyahat kısıtlaması var mı?

İspanya’da seyahat kısıtlaması kısmen var. İspanya ülkeye girişte PCR testi istiyor. Yüksek riskli ülkelerden gelen tüm yolcuların ülkeye girerken negatif bir PCR testi sunması şart.

Portekiz

Portekiz’de seyahat kısıtlaması var mı?

Ülkeye girebilirsiniz, ancak seyahate yalnızca temel amaçlar için izin verilir. Portekiz PCR testi istiyor. Seyahatten en fazla 72 saat önce yapılmış bir PCR testi vermeniz gerekiyor. Portekiz’de yurt içinde seyahat edebiliyorsunuz.

Danimarka

Danimarka’da seyahat kısıtlaması var mı?

Danimarka’ya giren tüm gezginlerin 10 gün boyunca izole edilmesi ve varışta zorunlu bir test yapması gerekiyor. Ayrıca, ancak 24 saatten daha eski olmayan bir negatif test sonucu sunabiliyorsanız, Danimarka uçağına binebilirsiniz. Danimarka PCR testini zorunlu tutuyor.

İsveç

İsveç’te seyahat kısıtlaması var mı?

AB, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşları İsveç’e seyahat edebiliyor. İsveç PCR testini zorunlu kılıyor. Yakın zamanda negatif bir PCR testi yaptırıp öyle gitmeniz gerekiyor. Ayrıca, onaylanmış belirli bir amaç için gelmedikçe Birleşik Krallık, Danimarka ve Norveç’ten gelen yolcular için girişte geçici bir yasak var.

Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler listesi
Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler listesi

İsviçre

İsviçre’de seyahat kısıtlaması var mı?

Evet, AB, İngiltere veya Schengen bölgesi ülkelerinden geliyorsanız. Enfeksiyon riski yüksek olan ülkelerden bazı gezginlerin 10 gün boyunca kendi kendilerine tecrit etmeleri isteniyor. İsviçre PCR testi zorunluluğu var. İsviçre için negatif sonuçlu bir Covid-19 PCR testi gerekiyor. Kalkıştan 72 saatten eski olamaz.

Rusya

Rusya’ya seyahat kısıtlaması var?

Evet, ticari uçuşlar yavaş yavaş yeniden başlıyor ancak kara sınırları henüz tam olarak açılmadı. Rusya PCR testi istiyor. Havayolları genellikle uçağa binmeden önce negatif PCR testleri Rusya’ya varış saatinizden 72 saat önce yapılmalıdır.

Belçika

Belçika’ya seyahat kısıtlaması var mı?

Evet, şu anda turistlere izin verilmiyor. Avrupa Birliği’nden veya Schengen bölgesinden geliyorsanız kısıtlı girişler var. Ancak yalnızca temel nedenler olabilir. Belçika PCR testi istiyor. Belçika’da karantina zorunluluğu da var.

Bosna Hersek

Bosna Hersek’e seyahat kısıtlaması var mı?

Hırvatistan, Sırbistan veya Karadağ vatandaşları ülkeye herhangi bir kısıtlama olmaksızın giriyor. Bosna Hersek PCR testi istiyor. Diğer AB veya Schengen bölgesi vatandaşları, 48 saat içinde yapılan negatif bir PCR testi sunmalı. Saraybosna havaalanı artık yolcu trafiğine açık.

Kıbrıs

Kıbrıs’a seyahat kısıtlaması var mı?

Sınırlı sayıda ülkeden yeşil pasaportla izin var. Kısıtlama olmaksızın seyahate izin veriliyor. Kıbrıs PCR zorunluluğu var. Kıbrıs’a varıştan 72 saat önce yapılan bir PCR testine yapmak gerekiyor.

Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler listesi
Covid 19 PCR testi isteyen ülkeler listesi

Yunanistan

Yunanistan’a seyahat kısıtlaması var mı?

Birçok Avrupalının girişine izin veriliyor, ancak şu anda tüm ülke kilit altında. Yunanistan PCR zorunluluğu var. PCR testleri tüm yolcular için geçerli. 10 günlük karantina da zorunludur. Yunanistan ve İsrail, aşı olmuş turistlerin bu iki ülke arasında kısıtlama olmaksızın seyahat etmesine izin veriyor. Ayrıca hükümet, aşılanan, test sonucu negatif çıkan veya enfeksiyon kapıp antikor geliştiren herkes için Mayıs ayında turizm sezonunun başlattığını duyurdu.

Norveç

Norveç’e seyahat kısıtlaması var mı?

Şu anda seyahate izin verilmiyor. Norveç’te PCR zorunlu. Negatif PCR testleri, yüksek riskli ülkelerden gelen tüm yolcular için gereklidir.

Ülkeye girişte PCR testi isteyen ülkeler listesi:

Amerika Birleşik Devletleri: Tüm yolcular için zorunlu

Maldivler:  96 saatlik negatif PCR testi gerekiyor

Mısır: 72 saatlik negatif PCR testi

Kosova: 72 saatlik bir PCR testi

Sırbistan: 48 saatlik bir PCR testi

Brezilya: 72-PCR testi

Kolombiya: 96 saatlik bir PCR testi

Haiti: 72 saatlik PCR veya antijen testi

Karadağ: 48 saatlik PCR testi

Bulgaristan: 72 saatlik PCR testi

Hırvatistan: 48 saatlik PCR testi

Gürcistan: 72 saatlik PCR testi

İzlanda: PCR testi ve izolasyon

Litvanya: 72 saatlik PCR testi

Malta: 72 saatlik PCR testi

Hollanda: 24/72 PCR testi

Romanya: PCR testi veya aşı kartı

Çad: 72 saatlik PCR testi

Nepal: 72 saatlik PCR testi

Lüksemburg: PCR testi

Endonezya: PCR testi

Avusturya: PCR testi

Belçika: PCR testi

Birleşik Arap Emirlikleri

Bahreyn

Kamboçya

Irak

Kenya

Namibya

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti

Ruanda

Sierra Leone

Somali

Güney Sudan

Alaska

Hawaii

Kosta Rika

Dominik Cumhuriyeti

Grönland

Jamaika

Panama

Porto Riko

Arjantin

Bolivya

Kolombiya

Ekvador

Peru

Tamamen kapalı olan ülkeler listesi

COVID-19 salgını nedeniyle bazı ülkelerde vaka sayısının artışı nedeniyle sınırlar tamamen kapatıldı. 50 ülke sınırlarını tamamen kapattı. Yalnızca o ülkenin vatandaşları, eve dönenler veya diğer özel koşullarda bulunan kişiler ülkeye girebilir. İşte sınırlarını tamamen kapatan ülkeler:

hangi ülkeler tamamen kapalı
hangi ülkeler tamamen kapalı

Avrupa’ya seyahat etmek için hangi tür Covıd-19 testi gerekiyor

COVID-19 testinin 2 farklı kategorisi var:

Viral test: test sırasında bir kişinin enfekte olup olmadığını tespit eder

Antikor testi: bir kişinin geçmişte enfekte olup olmadığını tespit eder

Seyahat etmek için, bir kişinin şu anda virüsü taşıyıp taşımadığını bilmek önemli olduğundan viral bir test gereklidir. Viral kategoride daha sonra 2 tür test vardır:

Nükleik Asit Amplifikasyon Testi (NAAT): genetik materyali tespit eder ve genellikle daha doğrudur, ancak sonuçlar daha uzun sürebilir

Antijen testi: Viral proteinleri tespit eder ve genellikle daha az hassastır, ancak sonuçlar daha hızlı alınır.

Farklı Avrupa ülkelerinin test tipiyle ilgili farklı kuralları vardır, tüm yetkililer antikor testlerini kabul etmez. Avrupa’ya seyahat etmek
için PCR testleri , artan duyarlılıkları ve küçük miktarlarda virüsü bile yakalama yetenekleri göz önüne alındığında en yaygın kabul gören testlerdir.

Aşı yaptıranların seyahat için Covid-19 testine ihtiyacı var mı?

Artık Koronavirüs aşıları birçok ülkede uygulandığına göre, aşılanmış gezginler Avrupa’ya seyahat etmek için bir Covid testine ihtiyaçları olup olmadığını merak ediyor olabilir. Şu anda aşılanmış kişiler, aşı olmayanlarla aynı şartlara tabidir. Yetkililerin sınıra gelen birinin aşı olup olmadığını bilmesinin henüz bir yolu yok. Bu nedenle, bu tür bireyler test için Avrupa ülkelerinin genel kurallarına uymalıdır.

Avrupa’ya seyahat etmek ortak bir aşı gerekliliği

Aşı pasaportu olarak da bilinen aşı sertifikaları şimdi AB liderleri tarafından tartışılıyor. Aşı sertifikalarının giriş sonuçta böyle aşılama aşağıdaki test ve karantina olarak giriş gereksinimlerini gevşeme yol açabilir. Şu anda Avrupa’ya seyahat etmek için ortak bir aşı gerekliliği yoktur, ancak yakın gelecekte aşı sertifikaları diğer önlemlerle birlikte kullanılabilir.

Üç başkenti olan ülke hadi genel kültürünü test et

Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri

Vietnam’da gezilecek yerler ve gezi rehberi

Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi