Kafein Beyni Nasıl Etkiler 3 Psikolojik Etkisi

Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi

Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi

Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi...Kafein etkisiyle dünyada en çok kullanılan psikotrop ilaçtır. Elbette, çoğumuz düzenli olarak kafein tüketiyoruz. (ya da daha fazla değilse, hayatının bir döneminde tüketmişizdir). Ama kafeinin psikolojik etkilerinin gerçekte ne olduğunu biliyor muyuz? Bu yazıda, son bilimsel literatürü gözden geçirerek bu soruyu cevaplamaya çalışacağız.

Kafeinin psikolojik etkileri nelerdir?

Bu soruyu cevaplamak için, farklı bilişsel süreçler üzerindeki etkilerine bakan yeni bir çalışmaya bakalım. Gördüğümüz gibi, kafein psikotrop bir ilaçtır; özellikle, dünyada en çok tüketilen. Kafeinin ana psikolojik etkileri şunlardır: Sürekli uyanıklık, gelişmiş ruh hali ve gelişmiş konsantrasyon ve dikkat. Hatta bazı araştırmalar kafeinin yaratıcı düşünme üzerindeki olası etkisinden bile bahsediyor.

Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi
Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi

1. Konsantrasyon ve dikkat!

Analiz edeceğimiz çalışmanın sonuçları kafein tüketiminin nasıl daha fazla konsantrasyon ve dikkat ürettiğini gösteriyor. Yapılan araştırmalarda kafeinin psikolojik etkileri, kafeinin problem çözmeyi önemli ölçüde iyileştirmesidir, ancak aşağıda tartışıldığı gibi yaratıcı fikirlerin ve çalışma belleğinin üretimi üzerindeki etkileri o kadar net değildir, hiçbir gelişme olmaz.

2. Problem çözme!

Kafein tüketiminin problem çözmede ve diğer yüksek dereceli bilişsel süreçlerde bir iyileşme ile ilişkili olduğunu da ortaya koymaktadır. Dikkatin iyileştirilmesi, diğerleri arasında, seçici dikkatin kullanılmasını gerektiren görsel görevlerde belirtilir. Bu sonuçlar, beynin prefrontal bölgesindeki artan aktivite ile ilgilidir.

Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi
Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi

3. Yaratıcı düşünme

Kafeinin psikolojik etkileri de yaratıcı düşünceye yansıtılıyor mu? Bu tür düşünme ile ilgili olarak, yukarıda belirtilen çalışma, kafeinin yaratıcı fikirlerin üretilmesini nasıl etkilemediğini göstermektedir.

Kafein beyni nasıl etkiler?

Kafein tüketenler en çok kafein beyni nasıl etkiler ve psikolojik etkisini hep merak ederler.  Kafeinin beyindeki artmış alfa aktivitesiyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Kafein alfa aktivitesini azaltır, bu nedenle bu maddenin farklı düşünce oluşumunu azaltması beklenir. Bununla birlikte, sonuçlar net değildir.

Kafein uyku sorunu
Kafein uyku sorunu

Bir fincan kahveden ne kadar kafein vardır?

Ortalama büyüklükteki bir fincan çözünür kahve yaklaşık 65 mg kafein içerirken, bir fincan kavrulmuş ve öğütülmüş kahve yaklaşık 85 mg içerir. 30 ml’lik bir espresso fincanı, yaklaşık 50-60 mg kafein içerir. Son olarak, bir kutu kola veya bir fincan çay 25-45 mg kafein içerir.

Ne kadar kafein tüketmeli?

Bir günde ne kadar kafein almak gerekir sorusunun cevabı 300 mg bu yaklaşık 3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çaydır. Çoğu insan, kendilerini rahat hissettikleri ve bu nedenle bu tür etkiler yaşamayacakları bir yiyecek veya içecek seviyesi tüketir. Bununla birlikte, kafein alımını kendi kendine ayarlamayanlar, anksiyete, aşırı aktivite, sinirlilik ve uyku bozukluğu duyguları yaşayabilirler.

"<yoastmark

Kafein uyuyamama sorunu

Kafein sinir sistemine etki eder mi derseniz, eder. Beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırır. Ayrıca melatonin salgısını azaltarak insanlarda uyuyamama sorunu da sebep olur.

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık oluşturmaz. Ancak fazla kahve içenlerde ilaç bağımlılığının temel öğeleri ortaya çıkar.

Çocuklarda kafein alımı

Kafein doğal olarak kahve, çay ve kakaonun içinde var. Kola ve enerji içecekleri 1-3 gibi bir dizi diğer popüler ürün arasında yer alır. Kahve, yetişkinlerin beslenmesine katkıda bulunan önemli bir kafein kaynağı iken, bu genellikle büyüyünceye kadar kahveyi sevme eğiliminde olmayan çocuklar veya ergenler için geçerli değildir.

Kafeinin psikolojik etkileri
Kafeinin psikolojik etkileri

Kafein çocuklar ve ergenler için tehlikeli mi?

Orta düzeyde kafein alımı genel yetişkin nüfusu için bir endişe kaynağı değildir, ancak çocuklar ve ergenler tarafından özellikle sağlığı etkileyen diğer bileşenleri içerebilen ‘enerji içecekleri’ ile ilgili olarak kafein tüketimi konusunda endişeler ortaya çıkmıştır.

Hangi bitkilerde kafein vardır

Kafein birçok bitkide değişik miktarlarda bulunmaktadır. Fasulyelerde, yapraklarda ve 60 çeşit bitkide var. İşte kafeinin olduğu bitkilerden bazıları:  Yerba Mate, Guarana, Kola Somunu, Kakao, Mate, Koka kola, Guarana tohumları, Çay.

Hangi bitkilerde kafein vardır işte 7 bitki

Kafein nedir?

Kafein, en yaygın olarak çay, kahve ve kakao bitkilerinde bulunan doğal bir uyarıcıdır. Beyni ve merkezi sinir sistemini uyararak çalışır, uyanık kalmanıza ve yorgunluğun başlamasını önlemenize yardımcı olur. Günümüzde dünya nüfusunun% 80’i her gün kafeinli ürün tüketmektedir. Bu maddenin tam olarak nelerden oluştuğunu görelim. Kafein, çoğumuzun bileceği gibi, öncelikle kahvede vardır.

Kafein vücuttan nasıl atılır?

Emilir ve hızla beynimize geçer. Bu nedenle kanda birikmez veya vücudun herhangi bir yerinde depolanıyor. İdrar yoluyla atılıyor.

Ne kadar kafein tüketmeli
Ne kadar kafein tüketmeli

Kafein idrar sökücü görevi görür

Kafein beyni uyarır. Bu nedenle birçok insan kısa süreli yorgunluk veya uyku hali ile mücadele etmek için kafein tüketir. Ayrıca kafein, idrar söktürücü bir madde olarak da görev yapar. Vücudumuzun sıvıları atmasına yardımcı olur.

Bebek yapmak için en iyi pozisyonlar!

Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi

Saç dökülmesinin nedenleri neler?

 

Aloe Vera kansere sebep olur mu Aloe Vera nasıl yetişir