Pandeminin Çocukların Okul Performansı Üzerindeki Etkileri

Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri

Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri

Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri...2019 Koronavirüs hastalığı krizi hayatımızın birçok alanında bizi psikolojik olarak etkileme kapasitesine sahip ve bu çocuklar için de geçerli. Günlük toplam vaka sayıları artarken insan sürekli bir tedirginlik halde.

Çocukların Pandemi sürecinden en az etkilenmesi için ne yapmalı?

Covid-19’un yol açtığı semptomlar kendini gösterir göstermez okul kurumları kısa bir süre içinde Pandemi’ye uyum sağlamaya ve çocukların Pandemi sürecinde en az etkilenmesi için gerekli adımları adımları attı.

Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri
Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri

Pandeminin çocuklar üzerindeki etkileri

Covid-19 krizi kız ve erkek çocukların okul performansını etkiler. Bu yazıda bu konuda neler yapılabileceğini gözden geçireceğiz. Çocukların iyi olma hali, ailenin de iyi olma haline bağlı. Dolayısıyla siz ne kadar bu süreçte çocuğa yardımcı olursanız o da size o kadar yardımcı olur.

Çocukların okul performansını ne etkiler?

Her vaka benzersizdir ve çevrimiçi sınıflara geçişe iyi uyum sağlayan çocukların vakalarını bulmak son derece normaldir. Bununla birlikte, diğerleri, derslerden yararlanmaya devam etmeyi ve hatta bu tür bir öğretimin yarattığı kaygı ve stresi duygusal dengelerini etkilemesini engellemeye çalışacaktır.

Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri
Pandeminin çocukların okul performansı üzerindeki etkileri

Pandemi sürecinde eğitim nasıl olmalı?

Pandemi sürecinde eğitim nasıl olmalı, Covid-19 eğitime etkisi var mı, pandemi çocuğun okul performansını nasıl etkiler herkes bu soruların cevaplarını merak ediyor. Koronavirüs salgınının çocukların okul performansına etkileri şöyle:

1- Dikkat dağıtıcı unsurların artması

Erkeklerin ve kızların, özellikle bilişsel çaba gerektiriyorsa, bir göreve konsantre olma konusunda sorun yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu anlamda, bazı durumlarda uzaktan dersler birçokları için zor bir deneyim haline gelir. Çünkü küçükler evde oldukları için akıllı telefon, yakındaki bir televizyon, pencere gibi dikkat dağıtıcı unsurlara maruz kalırlar.

Pandemide öğretmenlerin yaşadığı zorluklar

Öğretmenler bazı ek zorluklar yaşayacaktır. Bu da koronanın eğitime olumsuz etkileri arasında gösterilebilir. Ülke ve bölgelere göre Covid-19 Pandemi sonuçları değişiklik gösterebiliyor.

Pandemide çocuğun okul başarısı
Pandemide çocuğun okul başarısı

2- Evdeki sorunların yarattığı stres

Salgının çocuklar üzerindeki etkilerinden biri de strestir. Pandeminin çocuklar üzerindeki etkileri gibi psikolojik etkilerin ötesine geçen bir sosyal etkisi olmuştur. Aslında, böyle zor zamanlarda, daha büyük sınırlamalara sahip daha öngörülemeyen bir ortamın yarattığı psikolojik yıpranma da daha fazladır. (sıhhi kısıtlamalar, iş bulmadaki zorluklar vb.) Bu gibi şeylerle pandeminin insan pskoloji üzerinde olumsuz etkiye sebep olur, anksiyeteye ve depresif olmaya zorlar.

Pandemide çocuğun okul başarısı nasıl etkilenir?

Elbette, küçük çocuklar okulu evde olanlardan ayrı olarak deneyimleyemezler. Bu hem ders sırasında hem de notlarında öğrenme yeteneklerine yansır. Pandemide çocuğun okul başarısı da çocuk ilişkisi üzerine etkileri de olumsuz olur.

3- Gelecekle ilgili belirsizlik

Koronavirüs krizi belirsizlik olgusuyla el ele geldi. Covid-19 Pandemisi büyükleri de küçükleri de kara kara düşündürüyor. İçinde yaşadığımız sosyal ve ekonomik gerçeklik hakkında doğal olarak kabul ettiğimiz birçok şey artık o kadar kesin değil. Bu, sadece yetişkinleri değil, aynı zamanda çocukları da doğrudan veya yaşlılar aracılığıyla “duygusal bulaşma” yoluyla etkileyebilen anksiyete problemlerini yansıtılabilir.

Pandemi sürecinde eğitim nasıl olmalı?
Pandemi sürecinde eğitim nasıl olmalı?

4- Sınıftaki diğer çocuklarla sosyalleşme yollarında değişiklikler

Sınıf arkadaşlarıyla oynama ve etkileşim kurma imkanı, okula gitme deneyiminin bir parçasıdır. Çoğu durumda okulların sunduğu temel teşviklerden biridir. Bu motivasyon kaynağından mahrum kalan bazı çocukların cesaretlerinin kırılması olası. Çocuklar kendilerini çevrimiçi olarak “sınıfa gitmenin” amacını görmedikleri bir durumda bulabilirler. Dolayısıyla bu durum çocukların psikolojisini etkiler.

5- Yukarıdakilerin hepsinden kaynaklanan benlik saygısı sorunları

Bu yeni eğitim bağlamına uyum sağlama sorunları, çocukların benlik saygısı sorunları geliştirmesine yol açabilir. Örneğin, daha çok çabaladığınızı fark etmenize rağmen notlarınızın birkaç ay içinde önemli ölçüde düştüğünü görmek…Özellikle de bunun nedenini anlamıyorsanız  bu duurm çok zor olabilir.

Pandeminin çocuklar üzerindeki etkileri
Pandeminin çocuklar üzerindeki etkileri

Anne babalar ne yapmalı?

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için koronavirüsün eğitime etkisiyle ilgili makaleler okuyabilirsiniz. Covid-19 tamamlayıcı eğitim programlarını araştırın ve internette yayınlanan Pandemi döneminde eğitim PDF ’lerinden yararlanabilirsiniz.

Okul performansı üzerindeki etkilerini azaltmak için ne yapmalı?

Psikolojik terapi, öğrencilerin performanslarını ve notlarını büyük ölçüde iyileştirmeye yardımcı olur. Çünkü hem daha iyi bir çalışma rutinine hem de öğrenme becerisine yansıyan çeşitli beceriler geliştirmelerine ve ayrıca sınav stresi ve sınav kaygısıyla başa çıkma konusunda daha büyük bir beceri sağlar. Bu anlamda, psikoterapi şu yollarla çalışır:

-Kaygıyı düzenlemek için öğrenme teknikleri

-Öz motivasyon becerilerinin geliştirilmesi

-Genel olarak ruh sağlığını destekleyen rutin ve alışkanlıkların içselleştirilmesi

-Zaman yönetimi becerileri ve çalışma kaynakları konusunda eğitim

-Dinlenme sürelerinin yönetimi

-Görev konsantrasyon tekniklerini öğrenme

-Sosyal becerileri ve arkadaşlık yönetimini öğrenmek

-Benlik saygısına zarar veren inançları sorgulamak

-Gerekirse, birlikte yaşama sorunlarını ele almak için aile seansları

 

Burun akıntısı neden olur ve nasıl geçer?