Parga Gezi Rehberi Parga’da Yapılacak Keyifli Aktiviteler

Parga gezi rehberi Parga'da yapılacak keyifli aktiviteler

Parga gezi rehberi Parga'da yapılacak keyifli aktiviteler

Parga gezi rehberi Parga’da yapılacak keyifli aktiviteler nelerdir diye merak ediyorsanız buyrun birlikte Parga keşfine…Parga’nın Yunanistan’ın en güzel tatil yerlerinden biri olduğunu söylemeye bile gerek yok…Parga, Yunanistan’ın batısındaki Epirus bölgesinde yer alır.

Yunanistan’ın en popüler tatil kasabalarından Parga

Prga egzotik plajları, nefes kesici doğal manzarası ve geleneksel mimarisi ile oldukça ünlüdür. Yemyeşil bir tepenin eteklerinde yer alan  muhteşem İyon Denizi manzarasına sahiptir. Yunanistan’ın en popüler tatil beldesi Parga özellikle aile ve arkadaşlarla tatil geçirmek için mükemmel bir yer.

"<yoastmark

Pargalı İbrahim’in memleketi Parga

Parga özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinin baş kahramanlarından Pargalı İbrahim’in memleketi…Parga yani eski adıyla Parayerios Muhteşem Yüzyıl dizisinin ardından Türkiye’de en çok merak edilen Yunanistan kasabalarından oldu. Pargalı İbrahim Paşa Kanuni Sultan Süleyman döneminde sadrazamlık yapmış büyük bir devlet adamı…

Parga tatil rotaları meşhurdur

Parga özellikle konumu itibariyle çok önemli bir yere sahip…Yunan geleneğini korumayı başaran Parga tatil köyü, dolayısıla Yunanistan kasabaları arasında en çok ilgi gören yerlerinden. Sürekli sosyal medyada Parga tatil rotaları paylaşımları yapılıyor. Eğer Yunanistan tatili planlıyorsanız Parga günübirlik tekne turlarına katılıp Yunanistan Parga kasabasının tadını çıkarabilirsiniz.

"<yoastmark

Parga kuşbakışı görüntüsü

Bu kasaba Patos ve Antipaxos isimli zümrüt adaların karşısında ve Corfu’nun güneyinde, Epirus Limanı boyunca devam eder…Genellikle Parga sokakları, her daim ışıl ışıldır. Venedik Kalesi ve denizini süsleyen Meryem Adası kuşbakışı görüntüsü açısından muhteşem bir manzara sunar.

Parga tarihi açıdan önemli bir yere sahip

Parga tarihi açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir. 1360 yılında Pargialılar, Arnavutların saldırılarından kaçmak için denizden uzak olan köylerini şimdi ki yere taşıdılar. O dönemde Korfu adasını elinde tutan Normanlar Parga kalesini yaptı.

Parga’da yapılacak şeyler

Parga’da yapılacak şeyler listesi bir hayli kabarık. Parga’nın panoramik manzarası nefes kesicidir. Parga’nın sakin plajlarında yüzmek bir zevktir. Bu plajlarda özellikle Valtos ve Lichnos’ta her yaşa uygun eğlenceli oyunların bulunduğu birçok su sporları merkezi bulunmaktadır.

Acheron Nehri nerede
Acheron Nehri nerede

Parga’da yapılacak keyifli aktiviteler

Yunanistan gezi rehberi hazırlarken Acheron Nehri’ni sakın unjjtmayın! Parga’da bir diğer keyifli aktivite de özellikle Acheron Nehri’nin kaynaklarında doğayla iç içe güzel bir yürüyüş yapmaktır.

Parga’da ne yapılır?

Birçok eski patika özellikle Parga bölgesinden geçer. Dolayısıyıla Orta Çağ kalelerine, dağlık köylere, tenha plajlara ve nefes kesen manzaraya sahip tepelere çıkar. Parga’da ne yapılır sorusunun cevabı ise yazımızda…

Acheron nehrinde rafting yapabilirsiniz

Yürüyüş, havanın çok sıcak olmadığı sonbahar ve ilkbaharda en iyisidir. Sakın yaz aylarında uzun yürüyüşler yapmaya kalkışmayın çünkü rahatsız eder. Acheron nehrinde rafting de yapılmaktadır. Pınarlardan İyonya  Denizi’ne nehir güzergahını izleyerek rafting turları düzenleyen firmalar var.

Parga’da mutlaka görülmesi gereken yerler

Venedik Kalesi

Parga Kalesi 11. yüzyılda inşa edilmiş ve daha sonra Venedikliler ve Osmanlılar tarafından güçlendirilmiştir. Bu kale konumu nedeniyle, şehre ve denize harika manzaralar sunar.

Venedik Kalesi nerede
Venedik Kalesi nerede

Acheron Nehri

Harika bir doğal güzelliğe sahip bir yer olan Acheron Nehri’nin kaynakları vahşi kayalar. Öncelikle şelaleler ve bol yeşilliklerle çevrilidir. Antik efsaneler, bu nehrin Hades’in kapılarına gittiğini söyler.

Acheron Nehri nerede
Acheron Nehri nerede

Anthousa Kalesi

Anthoussa Kalesi, Parga ve Agia arasındaki tüm bölgeye hâkim bir tepenin üzerinde yer alıyor. Son olarak Yanya Valisi Ali Paşa tarafından, denize ve Parga’ya hâkim olmak için inşa edilen kale, bölgede bir Osmanlı üssü olarak hizmet etti.

Anthousa Kalesi nerede
Anthousa Kalesi nerede

Panagia Adası ve Kilisesi

Panagia kilisesi, Parga Kasabası koyunda, Panagia Adası’nın üzerinde yer almaktadır. Panaginia adası’nda büyüleyici şovların, gösterin yapıldığı Halk Müziği Festivali Parga ‘da çok büyük bir ilgi görüyor. Panagia adasına ulaşmanın en iyi yolu öncelikle Parga’dan küçük bir tekne kullanmaktır.

Panagia Adası ve Kilisesi nerede
Panagia Adası ve Kilisesi nerede

Zeytinyağı Fabrikası

Paragaea-Parga Eski Zeytinyağı Fabrikası, Haziran 2012’de kapılarını açan özel bir müzedir. Zeytinyağı Fabrikası ilk olarak Restore edilmiş bir zeytinyağı presinde yer alır. Bu yüzden geleneksel alet ve makinelerle zeytin yapım sürecini gösterir.

Zeytinyağı Fabrikası parga
Zeytinyağı Fabrikası parga

Kilise Müzesi

Kilise Müzesi, Parga şehir merkezinde, Agioi Apostoli kilisesinin yanında yer almaktadır. Özellikle nadir kitaplar, İnciller, kilise eşyaları ve şehrin 300 yıllık pankartı gibi birçok değerli eşyaya ev sahipliği yapıyor.

Kilise Müzesi parga
Kilise Müzesi parga

Panagia Vlacherna Manastırı

Valtos plajına yakın olan Panagia Vlacherna Manastırı’na Arnavut kaldırımlı bir yoldan kolayca ulaşılabilir. Güzel tablolara ev sahipliği yapmaktadır. En önemlisi çan kulesi 18. yüzyıldan kalmadır ve 15 m yüksekliğindedir.

Kapadokya’dan Parga’ya götürülen tarihi eser

Panagia Vlacherna ikonunun Kapadokya’dan getirildiği söyleniyor ve bugün maalesef Parga Kilise Müzesi’nde yer alıyor.

Panagia Vlacherna Manastırı nerde
Panagia Vlacherna Manastırı nerde

Afrodit Mağarası

Afrodit mağarası, adalarda tekne gezintisinin tadını çıkarmak için hoş bir mekan. Parga turu yapacaksanız öncelikle gidebileceğiniz en iyi yerlerden biri de Afrodit Mağarası…

Burayı mutlaka Parga’da gezilecek yerler listesine ekleyin

Özellikle Mağaraya bir gezi yapın. mağaralara girip çıkın ve maceralı deneyimin tadını çıkarın. Çünkü bu mağara, Yunanistan turu sırasında görülecekler listesine almanız gereken bir yer.

Afrodit Mağarası nerede
Afrodit Mağarası nerede

Parga haritası ve konumu

Birçok su sporları merkezi, Ammoudia sahilinde ve Parga ile Preveze arasındaki diğer plajlarda da var. Bu nedenle Yunanistan’daki şehirler ve Parga şaşırtıcı fotoğraflarıyla her zaman ilgi odağı. Özellikle Yunanistan’ın plajları meşhurdur.

Parga mimarisiyle dikkat çekiyor

Parga mimarisi her şeyiyle Yunanistan’ın en güzel kasabalarından biri…Yunanistan yerleşim yerleri taslakları bunu gösteriyor. Parga haritası ve konumu öncelikle yapılacak gezilerden önce en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Parga haritası ve konumu
Parga haritası ve konumu

Parga’da alışveriş

Parga, özellikle son yıllarda gelişen bir turizm akışına sahiptir, ancak geleneksel çekiciliğini hala korumaktadır. Bu nedenle küçük hediyelik eşya dükkanları geleneksel ürünler ve eşyalar satar ve ziyaretçilere parjiyotik yaşam tarzı hakkında bir fikir verir.

Satılan hediyelik eşyalar

İlk olarak zeytinyağı, sabun ve kuru ot olmak üzere satılan besleyici ürünler dışında el yapımı takılar, saatler, deri giyim, triko ve nakış gibi harika parçalar satan dükkanlar var.

Parga’daki mağazalar genellikle açık

Fiyatları oldukça makul ve kaliteli. İyi seramik ve gümüş seçenekleri de mevcuttur. Bu dükkanların çoğu özellikle liman kaldırımı boyunca var. Parga’daki mağazalar genellikle tüm gün açıktır bu nedenle hediyelik eşya dükkanları Pazar günleri de açık kalır.

Parga’nın en iyi plajları Valtos Town nasıl gidilir

Parga’da ne yenir en iyi Parga restoranları ve kafeleri

Parga’ya ulaşım İstanbul’dan kaç saat yakıt maliyeti

 

Norveç vatandaşlığı için ne gerekir işte 11 şart