Zengin Ülkelerde Sperm Sayısı Azalıyor Bunun Sebebi Ne

sperm sayısı neden azalır

sperm sayısı neden azalır

Zengin ülkelerde sperm sayısı azalıyor bunun sebebi ne derseniz, sebebinin ne olduğu pek bilinmiyor. Zengin ülkelerle ilgili ilginç bir gerçek ortaya çıktı! Araştırmacılar geçtiğimiz 40 yıl içinde bunun gerçekleştiğini belirtiyor. Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki erkeklerdeki sperm sayılarının yüzde 50’nin üzerinde düştü.

Peki sperm deposu kaç günde dolar?

Testisler sürekli olarak yeni sperm üretir. İşlemin tamamı yaklaşık 64 gün sürer. Spermatogenez sırasında testisler günde birkaç milyon sperm üretir. Bu saniyede yaklaşık 1.500 …Tam bir sperm üretim döngüsünün sonunda, 8 milyara kadar spermi yenileyebilirsiniz.Bu çok fazla gibi görünebilir, ancak tek bir mililitre meni içinde 20 ila 300 milyon arasında sperm hücresi vardır.

"<yoastmark

43 bin erkeğin üzerinde analizler yapıldı

Araştırmacılar, 1973 ile 2001 yılları arasında yapılan 7.500 çalışmayı incelediler. Tutarlı sayma yöntemlerine sahip 185 çalışma seçtiler ve yaklaşık 43.000 erkeğin verileri üzerinde analizler yaptılar.

Sağlık ve doğum için endişe yaratıyor

İnsan Üreme Güncellemesinde yayınlanan bulguları, çalışma süresi boyunca sperm konsantrasyonunun mililitrede 99 milyondan mililitrede 47.1 milyona düştüğünü gösterdi. Bu da erkekler için sperm konsantrasyonunda% 52.4 ve toplam sperm sayısında% 59.3 düşüşe işaret ediyor. Dahası, bilim adamları sperm sayısındaki azalmanın yavaşlamadığını keşfettiler. Sperm sayımlarının önemli etkileri olduğundan, bu sonuçlar sağlık ve doğurganlık için potansiyel endişeleri de artırmaktadır.

"<yoastmark

Sperm sayısının düşme nedeni ne?

Spermlerdeki azalmayla ilgili önceki çalışmalar yaş, cinsel aktivite veya kısırlık gibi karıştırıcı değişkenleri hesaba katmadığı için eleştirilirken, bu çalışma bu endişeleri gidermek için birçok yerden tutarlı sperm sayımı yöntemleri ve geniş veri setleri kullandı. Bilim insanları bu düşüşün belirli ülkelerde meydana geldiğini ve bunun kimyasallardan kaynaklı olacağını belirtiyor.

Fitalatlar nedir, gıdada kullanılıyor mu?

Genellikle gıda ambalajlarında bulunan ve neredeyse her marka makarna ve peynirde yer alan fitalatlar gibi kimyasalların etkisi, testosteron üretimine ve endokrin sistemlerine müdahale edebileceklerini öne süren veriler tarafından son zamanlarda sorgulanmaya başlandı. Fitalatlar nedir derseniz. Fitalatlar, plastik ve pvc malzemelere sertliğini azaltmak , esneklik kazandırmak ve yumuşaklık kazandırmak için katılan kimyasallardır.

Zengin ülkelerde sperm sayısı azalıyor bunun sebebi ne
Zengin ülkelerde sperm sayısı azalıyor bunun sebebi ne

Bu acil bir çağrı!

Hebrew Universitesi-Hadassah Braun School’daki çalışmaları yöneten Hagai Levine, “Bu çalışma, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar ve sağlık otoriteleri için, sperm sayısında devam eden keskin düşüşün nedenlerini araştırmak için acil bir uyandırma çağrısıdır” dedi.

sperm neden azalır
sperm neden azalır

Sperm sayısı hangi ülkelerde yüksek?

Bu, sperm kalitesi ölçümlerinin modern yaşamın erkek sağlığı üzerindeki etkisini yansıtır. Bunun daha geniş sağlık risklerine işaret edebileceğini gösteriyor. Çalışma, Güney Amerika, Asya veya Afrika’daki erkekler için sperm sayısında net bir düşüş olmadığını ortaya koydu. Buralarda çalışmalar hala sürüyor. Şimdilik, sperm sayısının düşmesine neyin sebep olduğu sorusunun cevabı hala muallakta…

Sperm azalma nedenleri

Özellikle dar pantolon, çok fazla spor, yeterli D vitamini almamak gibi durumlar sperm sayısının azalmasına neden oluyor.

Sperm morfolojisi nedir neden yapılır nasıl düzelir?

Öpücük hastalığı Enfeksiyöz mononükleoz nasıl bulaşır?

Kafein beyni nasıl etkiler 3 psikolojik etkisi

 

 

 

Bebek yapmak için en iyi pozisyonlar!