Burun Akıntısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Burun akıntısı neden olur ve nasıl geçer?

Burun akıntısı neden olur ve nasıl geçer?

Burun akıntısı neden olur ve nasıl geçer? Burun akıntısının sebebi ne, ne işe yarar, sağlığa yararlı mı? İnsanın burnunun akmasının aslında büyük yararları var. Bakterileri, diğer mikropları ve kalıntılarını ciğerlerinize girmelerini engeller. Soğuk algınlığı veya alerji durumunda akıntı burundan veya boğazınızdan akar. Can sıkıcı olmasına rağmen burun akıntısı yaygındır ve genellikle kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda, tıbbi müdahale gerekebilir.

Burun akıntısına ne sebep olur?

Burun akıntısının birçok nedeni vardır. En yaygın olanlardan bazıları enfeksiyonlar ve alerjilerdir.

"<yoastmark

Burun akıntısı nasıl oluşur

Soğuk algınlığı, burun ve boğazınızdaki viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Pek çok farklı virüs türü buna neden olabilir.

Burun akıntısı kimler için riskli?

Grip burnunuza, boğazınıza ve akciğerlerinize saldıran bir virüs sebebiyledir. Grip, komplikasyon riski yüksek olan kişiler için tehlikeli bir hal alabilir. Bu, küçük çocukları, yaşlı yetişkinleri ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişileri içerir.

Fazladan sümük üretir

Burun akıntısı, hem soğuk algınlığı hem de grip için çok yaygın bir semptomdur. Hasta olduğunuzda, vücudunuz virüsü akciğerlerinize ve vücudunuzun diğer bölgelerine ulaşmadan önce tuzağa düşürmek için fazladan sümük üretir. Burun akıntısına ne sebep olur?

Alerjiler

Alerjiniz olan bazı maddeleri solursanız, yerseniz veya dokunursanız burun akıntısı yaşayabilirsiniz. Alerjik reaksiyona neden olan maddelere alerjenler denir. Yaygın alerjenler arasında toz, evcil hayvan kılı ve çimen var. Vücudunuz, alerjenlere zararlı bakterilermiş gibi tepki vererek burnunuzun akmasına neden olur.

Sinüzit

Sinüzit, sinüsleriniz veya burnunuzdaki geçişler ağrı, şişlik ve kızarıklıkla iltihaplandığında ortaya çıkar. Bu, burun geçişlerinizi daraltarak nefes almada zorluklara ve sümük oluşumuna neden olur. Bu rahatsızlığınız varsa, sümük burnunuzdan dışarı akar. Bazı durumlarda boğazınıza aktığını hissedebilirsiniz. Sinüzit ile ilişkili mukus genellikle kalındır. Ayrıca sarı veya yeşil bir tonu olur.

"<yoastmark

Burun akıntısının ve geniz akıntısının diğer nedenleri

Suçiçeği

Gebelik

Burundaki kemik eğriliği (Sapmış Septum)

Baş zonklaması

Uyuşturucu bağımlılığı

Tütün dumanı

Kuru hava

Burun akıntısı nasıl tedavi edilir?

Burun akıntısı nasıl durur diyorsanız önerilen tedavi, burun akıntınızın altında yatan nedene bağlı olacaktır. Çoğu durumda, basit ev ilaçları kullanarak semptomlarınızı hafifletmek için adımlar atabilirsiniz. Bazı durumlarda doktorunuz ilaçlar veya başka tedaviler önerir.

"<yoastmark

Burun akıntısı virüs belirtisi mi?

Burun akıntınıza soğuk algınlığı veya grip neden oluyorsa tedavi seçenekleriniz sınırlıdır. Çoğu durumda vücudunuz kendi kendine iyileşir. Bol bol dinlenin ve bol sıvı için. Reçetesiz satılan ilaçlar bazı semptomlarınızı hafifletmeye yardımcıdır. Grip belirtileriniz şiddetliyse, doktorunuz size antiviral bir ilaç yazsın. Bu, iyileşmeniz için geçen süreyi azaltır.

Burun akıntısı doğal yollardan nasıl geçer?

Kalın ve yapışkan sümük, nefes almada sorunlara neden olur. Ayrıca sizi kulak enfeksiyonları gibi daha büyük komplikasyon riskine sokar. Burun akıntısını inceltmek için adımlar atın. Bu belirtilerinizi hafifletmeye ve komplikasyon riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Burun akıntısı (sümük) nasıl inceltilir?

Bol sıvı iç
Tuzlu burun spreyi kullan
Bulunduğun alanı nemlendir
Bir kase sıcak sudan buharı solu
Doktorunuz size söylemediği sürece arka arkaya üç günden fazla burun spreyi kullanmayın.

 

Menopozun en çok görülen belirtileri neler?

Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi