Adıyaman Besni Gezilecek Yerler Listesi

Adıyaman Besni Gezilecek Yerler Listesi

Adıyaman Besni Gezilecek Yerler Listesi

Adıyaman Besni gezilecek yerler listesi...Besni ilçesi Adıyaman’a bağlı 9 ilçeden biri. Adıyaman şehir merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıkta ve daha çok Gaziantep’e yakın bir ilçe…

"Besni Kalesi tarihi

Besni Kalesi

İlçe merkezine 2 kilometre mesafede yer alır. Kale, 1923’te tekrar sağlamlaştırılmıştır. Neredeyse tamamen korunan kale, halen ayaktadır. Bulunduğu tepenin etrafı sarp kayalıklarla çevrelenmiştir. Özellikle kaleye gitmek için kalenin güney tarafındaki yamaçtan geçmek gerekiyor. Kalenin savunma sisteminde kullanılan mancınıklar hala içinde duruyor.

Sofraz Anıtları

Sofraz Anıtları nerede

Sofraz, Besni‘nin Üçgöz köyünün aslında diğer bir ismidir. Anıtlar da Üçgöz köyünde yer alır. İlçeye yaklaşık 15 kilometre mesafedeki köyde iki anıt mezar vardır. Roma İmparatorluğu zamanından kalma bu mezarların yanı sıra bölgede Roma dönemine ait birçok kalıntı da mevcuttur. Milattan sonra 2. yüzyıldan kalma olduğu düşünülen anıt mezarlar Tümülüs tarzında. Son olarak on beş metre yüksekliği olan yapılardan birinin içinde mezar odası ve iki lahit, diğerinde ise üç oda ve dört lahit var.

Kızılcaoba Camisi

Kızılcaoba Camisi besni

Toktamış Tepesi’nin güneybatı kesiminde yer alan Kızılcaoba Camisi’nin kitabesi ve tarihçesi belli değil. Güney ve doğu olmak üzere iki cephesinin bazı bölümleri günümüze ulaşabilmiştir. Cephe görünümlerini ifade eden eski ve yeni resimler yapıdaki tahribatı da ortaya koymaktadır. Diğer iki cephesi enkaz ve yıkıntı görünümünde. Bu caminin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

Besni İçmesi

Adıyaman Besni gezilecek yerler listesi
Adıyaman Besni gezilecek yerler listesi

Besni İçmesi, Besni İlçesinin 6 km. kuzeydoğusundadır. Bu içmenin suyu böbrek taşlarına, kronik kabızlık, bağırsak ve mide iltihapları tedavisinde olumlu neticeler alınmaktadır.

Adıyaman Besni Yöresel Yemekleri Nasıl Yapılır

Besni Su Gözü Mesire Alanı Fotoğrafları Harika Bir Yer

Adıyaman Besni Meşhur Yemekleri Ve Gezilecek Yerleri

Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi Nerede İşte Gizemli Yer

Ayrı Gezegen Cam Seyir Terası 185 metrede Sapanca