Vietnam’da Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

MEKONG DELTASI

VİETNAM'DA GEZİLECEK YERLER VE GEZİ REHBERİ

Vietnam’da gezilecek yerler ve gezi rehberi yazısını okuduktan sonra bu ülkeye hayran kalacaksınız. İşte Vietnam için seyahat önerisi…Çalkantılı tarihine rağmen Vietnam, Güneydoğu Asya seyahat turları içinde en çok tercih edilen yerlerden biri oldu.

Çeltik tarlalarıyla meşhur

Çeltik tarlaları, beyaz kumlu sahilleri, tam eğimli şehirler, denizden yükselen kireçtaşı adaları, geniş mağaralar, sarp dağlar ve yerel kabile kıyafetleri ve asırlık gelenekleri ile Vietnam…

Vietnam için seyahat tavsiyesi

Batıyı saran engebeli dağlar, Kamboçya ve Laos’u çepeçevre sarıyor. Son yıllarda daha önce kimsenin bilmediği birkaç bitki, kuş ve hayvan türü keşfedildi. Vietnam’ın biyolojik çeşitliliğinin zenginliğini gözler önüne seriyor. Bu, ülkenin milli parklarına erişimin iyileştirilmesini, Vietnam’ı ziyaret etmek isteyen gezginler için daha tatmin edici hale getiriyor.

Vietnam'da gezilecek yerler ve gezi rehberi
Vietnam’da gezilecek yerler ve gezi rehberi

4- PHONG NHA-KE BANG ULUSAL PARKI

Mağaracılık için Vietnam’da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri olan Dünya Mirası listesinde yer alan Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı.

Devasa mağaralar var burada

Muhteşem sarkıt ve dikit gösterilerine ev sahipliği yapan devasa mağaralarla petekli dramatik bir karstik dağ oluşumudur. Parkın en popüler yeri, yerin 31 kilometre altında şaşırtıcı bir şekilde uzanan Cennet Mağarası’dır.

PHONG NHA-KE BANG ULUSAL PARKI

5. MY SON

Yemyeşil ormanlarla kaplı dağlarla çevrili My Son, 4. yüzyıldan kalma bir tapınak şehridir. Bu eski Hindu dini merkezi, tuğla ve kumtaşı bloklardan inşa edilmiş, Hint ve Malaylar da dahil olmak üzere çeşitli Asya imparatorluklarından ilginç etkiler gösteren yaklaşık 20 tapınak yapısı var.

MY SON

6. HOİ AN

Hoi An, 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan Güneydoğu Asya ticaret limanının son derece iyi korunmuş bir örneğidir. Binaları ve sokak planı, bu eşsiz miras alanını oluşturmak için bir araya gelen hem yerli hem de yabancı etkileri yansıtıyor.

Da Nang’dan taksi kiralayabilirsiniz

Hoi An’da havaalanı ve tren istasyonu yok. Oraya ulaşmanın tek yolu karayolu. Hanoi, Ho Chi Minh City ve diğer büyük Vietnam şehirlerinden günlük uçuşların olduğu bir havalimanı bulunan komşu şehir Da Nang’dan taksi kiralayabilirsiniz.

HOİ AN

7-SA PA KIRSAL

Vietnam’ın kuzeyindeki Sapa (Sa Pa) uçsuz bucaksız pirinç terasları ile dünyaya adını duyuran bir bölge. Her yanı dağlarla kaplı Sapa aşağısında uzanan vadilerle eşsiz manzaralara sahip. Burası kimi zaman sislerin ardında kaybolan köylerle, kimi zaman da etnik kabilelerin rengârenk görüntüleriyle süslü.

SA PA KIRSAL

8.HANOİ

Kızıl Nehir kıyısında yer alan Hanoi, dünyanın en eski başkentlerinden biri. Burayı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Bu Fransız kolonyal şehri, aynı zamanda nefis mutfağı, canlı gece hayatı, ipekleri ve el sanatlarının yanı sıra Çin, Fransız ve Rus etkilerinden oluşan çok kültürlü bir topluluk ile meşhur.

HANOİ

9. NHA TRANG

Güney Çin Denizi’nin Rivierası olarak da bilinen Nha Trang, beyaz kumlu plajları, bol deniz yaşamı ve gelişen resifleri, berrak suları, her iki ucunda yemyeşil dağ sıraları ile altı kilometrelik güzel bir kıyı şeridi sunar. Kısa bir tekne yolculuğu mesafesinde olan 19 el değmemiş adacık…

Doğal kaplıcalarıyla ünlü bir yer

Sayısız gezi ve eğlence aktivitesi sunan sahil kasabası. Champa Krallığı, Budist tapınakları ve gotik tarzdaki Katolik kiliselerinin yanı sıra doğal kaplıcalar, tuz sahaları ve eşsiz yerlere kadar uzanan nefes kesici yapılarla doludur.

NHA TRANG

10. CU CHİ TÜNELLERİ

Chu Chi Tünelleri, Ho Chi Minh’deki devasa bir savaş müzesinin parçasıdır. Bölgede, tuzak kapıları, yaşam alanları, mutfaklar, depolama tesisleri ve 120 km’den fazla yer altı tüneli var.

Fransızlara karşı yapıldı

Fransızlara karşı savaştan sonra, Vietnam askerleri tünelleri genişletti ve Chu Chi halı bombalamalarında hayatta kalmalarına yardımcı olan etkili hava filtreleme sistemlerini dahil ettiler.

11. BA BE MİLLİ PARKI

Huzurlu Ba Be Milli Parkı, kalbinde, pürüzlü karstik tepeler ve sık ormanlık yamaçlarla çevrili. Birbirine bağlı üç Ba Be Gölü ile dikkat çeker. Ziyaretçilerin çoğu buraya gölde huzurlu tekne gezileri yapmak veya kano yapmak ve civardaki sarkıt ve dikitlerle dolu mağaraları keşfetmek için gelir.

BA BE MİLLİ PARKI nerede

12. MEKONG DELTASI

Yerel olarak Dokuz Ejderha Nehri olarak bilinen 15.000 metrekarelik bir delta. Nehir kenarındaki birkaç köy, yemyeşil ormanlar, bataklıklar ve pirinç tarlalarına ev sahipliği yapıyor.

13. MUİ NÉ

Vietnam’da gezilecek yerler listesinde yer alan yerlerden biri de Mui…Bu güzel köy Ho Chi Minh City’nin yaklaşık 200 km kuzeyinde Mui yer alır. Bu geleneksel balıkçı köyleri hızla popüler bir eğlence mekanı haline geldi. Mui Ne’nin uzun kumsalı, sessiz, sakin yürüyüşler, koşu için harika bir yer…

VİETNAM’DA HANGİ DİL KONUŞULUYOR?
Vietnam’da hangi dil konuşuluyor?

Vietnam’da hangi dil konuşuluyor?

Konuşulan dil : Vietnamca (nüfusun çoğunluğu).

Resmi para birimi: Dong (VND ₫).

Nüfus : 95 milyon. Yaklaşık üçte ikisi kırsal kesimde yaşıyor. Ancak ülkenin okuryazarlık oranı yaklaşık yüzde 95.

Dünyanın bilinen en büyük mağarası nerede?

Siyaset: Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti (başkent Hanoi), dünyanın hayatta kalan son tek partili Komünist devletlerinden biridir. Kara sınırlarını Çin, Laos ve Kamboçya ile paylaşır. 3400 km’den fazla kıyı şeridi ile 330.000 kilometrekareden fazla alanı kapsar.

UNESCO Dünya Mirası siteleri: Vietnam’da sekiz tane var. Dünyanın bilinen en büyük mağarası Hang Son Doong’a ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzey Kutbuna nasıl gidilir bu 4 yolu deneyin