Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi Nerede İşte Gizemli Yer

Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi nerede

Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi nerede

Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi nerede işte gizemli yer…Bu alan Adıyaman’ın Sincik ilçesinde yer alıyor. Yukarı Kaşkün Köyü yani Fatih Mahallesi’nde bulunan Heron Kutsal Alanı (Derik Kalesi) 1.400 m. yüksekliğindeki bir tepe üzerinde kurulmuştur.

ROMALILARDAN ÖNCE KİMLERİN KULLANDIĞI GİZEMİNİ KORUYOR

Öncelikle Heron Kutsal Alanı (Derik Kalesi) MS.70’lerde Romalılar tarafından yapılmış ve uzun süre kullanılmış. Dolayısıla onlarca yivli sütun bulunan 2 bin yıllık Heron (Derik) kutsal alanını Romalılardan önce kimlerin kullandığı gizemini koruyor.

"<yoastmark

KALENİN İÇİNDE BÜYÜK BİR MABED BULUNUYOR

Kalenin içerisinde özellikle büyük bir mabed olmasından dolayı kutsal bir alan olarak kabul ediliyor. Bu yüzden çevresinde insanlar atarafından ziyaret ediliyor. Kutsal bölge olarak kabul edilen bu kalenin yakınında Kommegene krallarından Temenos kalıntıları bulunmaktadır.

Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi nerede işte gizemli yer
Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi nerede işte gizemli yer

ROMA İMPARATORLUĞU’NUN İZLERİNİ TAŞIYOR

Burası Kommagene Krallığı ve Roma İmparatorluğunun izlerini taşıyan 2000 yıllık tarihi eserlerin yer aldığı tarihi bir yer. Heron Kutsal Alanı nerede sorusunun cevabını arayanlar için yanıt Adıyaman’ın Sincik ilçesi…

"<yoastmark

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

İki tepe arasındaki düz bir alanda üç adet tapınak var. Heron kutsal alanı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

"<yoastmark

Heron Kutsal Alanı Sincik ilçesinin tek ve  önemli arkeolojik ören yeri…Alanın içerisindeki Derik Kalesi ilgisizlikten ve bakımsızlıktan harabe olmuş durumda…Yöre halkı, uzun zamandan beri bu tarihi alanda burada yaşıyor. Kalenin bazı kalıntıları var ancak bu alanın koruma altına alınması gerekiyor.

Adıyaman Sincik Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi

Adıyaman Sincik Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi

Adıyaman Besni yöresel yemekleri nasıl yapılır

Besni Su Gözü mesire alanı fotoğrafları harika bir yer

Adıyaman Besni meşhur yemekleri ve gezilecek yerleri

Ayrı Gezegen Cam Seyir Terası 185 metrede Sapanca