Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi

Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi

Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi ne olabilir diye merak ediyorsanız işte cevabı…Vücudun herhangi bir yerinde leke olma ihtimali yüksek. Ancak yüz veya eller gibi güneşe daha fazla maruz kaldığımızda olur. Bunun nedeni, güneşin UVA ve UVB ışınlarının ciltte fazla melanin birikmesine ve bu lekelerin ortaya çıkmasına neden olmasıdır.

GÜNEŞ IŞINLARININ EN ÇOK ETKİLEDİĞİ BÖLGELER

Bu durum deri en hassas bölgeler özellikle alnı, yanaklar ve üst dudakları etkiler. Hem erkeklerde hem de kadınlarda, daha önce de söylediğimiz gibi, güneşe aşırı maruz kalma ve hatta bazı yiyeceklerle ilgili problemler nedeniyle cildin bu bölgelerinde lekeler olabilir.

Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi
Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi

KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLME NEDENİ?

Ancak bu sorun kadınlarda çok daha yaygındır, çünkü ciltte koyu lekelerin ortaya çıkmasına neden olan bir başka faktör hormonal dengesizliklerdir. Hemen hemen her zaman hamilelik, menopoz sırasında veya doğum kontrol haplarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, cilt tipidir. Çünkü daha koyu cilt tipleri bu duruma daha yatkındır. Diyet, alerji veya ağda önemli faktörlerdir.

Dudak çizgisinde sivilcelere ne sebep olur?

Fazla yağ üretimi, bakteri ve yağ, ölü deri ve döküntü ile tıkanmış saç kökleri dudak hattında sivilcelere neden olur. Stres, hormonlar ve bazı ilaçlar sivilce riskini artırır.

GÖZENEKLERİ TIKAR

Sivilceyi kötüleştirir. Dudak kremi ve vazelinin çok kullanılmasından kaynaklı dudak çevresinde sivilceler çıkar. Genel olarak güvenli olmasına rağmen, herhangi bir ürünün aşırı kullanımı potansiyel olarak gözenekleri tıkar ve dudak hattında sivilcelere neden olur.

Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi
Üst dudakta leke ve sivilce oluşma sebebi

 Dudak sivilceleri nasıl önlenir?

Aşağıdakiler dudak sivilcelerini önlemenin yollarıdır:

Günde iki kez yıkayarak cildinizi temiz tutun.
Hafif sabunlar ve kremler kullanın.
Tahriş edici maddelerden ve sert ürünlerden kaçının.

Sivilceleri sakın sıkmayın!

Cildinizi ovalamaktan kaçının.
Yatmadan önce ruj ve diğer makyajları yıkayın.
Yüzünüze çok sık dokunmaktan kaçının.
Sivilceleri patlatmayın, sıkmayın ya da almayın.

Kırışıklıkları önlemek için bu ipuçlarını izleyin!