Kuzey Işıklarını En İyi Görebileceğiniz Yerler Listesi

Tromso Norveç kuzey ışıkları

Tromso Norveç kuzey ışıkları

Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi...Kuzey Işıkları hangi ülkelerde görülür, Kuzey ışıkları için hangi aylarda hangi ülkelere gitmek gerekir? İşte bu soruların cevapları…

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz ülkeler

İlk olarak bu doğa harikasının nasıl göreceğinizi merak ediyorsanız, ilk adım kuzey enlemlerine bir gezi planlamaktır. Özellikle Kuzey Işıklarını görmek için dünyanın en iyi yerleri, Alaska, Kanada, İzlanda, Grönland, Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi Kuzey Kutup Dairesine daha yakın yerlerdir.

Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi
Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi

Kuzeye gittikçe daha iyi görebilirsiniz

Ne kadar kuzeye giderseniz, muhteşem bir gösteri görme şansınız o kadar artar. Ve bu destinasyonlarda, en iyi yerler ışık kirliliğinin olmadığı yerlerdir. Bu yüzden çok sayıda şehir ışığının bulunduğu büyük bir yerleşim yerinin yakınında muhteşem bir Kuzey Işıkları deneyimi beklemeniz tavsiye edilmez.

Kuzey Işıkları için hangi aylar ideal?

Örneğin Grönland, Kuzey Işıklarını görme arayışında olanlar için ideal. Dünyanın diğer bölgelerine kıyasla çok az yapay ışık vardır. Ziyaretçiler Eylül’den Nisan başına kadar açık bir gökyüzüyle karşılaşabilirler. Grönland’ın Kangerlussuaq kasabası Kuzey ışıklarını görmek için dünyanın en iyi yerlerinden biridir. Bu küçük kasaba, Kuzey Kutup Dairesi boyunca bir fiyort üzerinde yer alır. Özellikle burayı Ekim ve Nisan ayları arasında ziyaret etmek idealdir. Ziyaretçilerin Kuzey ışıklarının harika görüntülerine tanık olduğu bir başka Grönland bölgesi, küçük bir yerleşim yeri olan Ittoqqortoormiit.

Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi
Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi

Bu aylarda görme şansı daha yüksek

Kuzey Işıklarını görmek için en iyi zaman sadece ışıkların en çok ne zaman görülebildiğine değil, aynı zamanda ışıklara elverişli yerlere seyahat etmek için ne zaman uygun olduğuna da bağlıdır. Eylül ve Ekim, Kuzey Işıklarını görmek için en iyi zamanlardır. Çünkü bu aylarda gezginler bir Kuzey Kutbu kışının aşırı soğuğundan kaçınabilirler. Buna ek olarak, NASA tarafından bildirildiği üzere, meraklıların, gezegenin güneşe göre konumu ve açısı nedeniyle, Sonbahar Ekinoksu (Eylül) gibi bir Ekinoks sırasında Kuzey Işıklarını görme şansları daha yüksektir.

Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi:

1. Tromso Norveç

Özellikle Tromso Kuzey Işıklarını görmek için dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İngiltere’den kolayca gidilebiliyor. Tromso, her yıl popüler bir destinasyon olarak hizmet veriyor. Eylül ayından Nisan ayına kadar mükemmel manzaralar sunuyor.

Tromso Norveç kuzey ışıkları
Tromso Norveç kuzey ışıkları

2-İsveç Laponyası

Son yılların popüler seyahat noktalarından olan Laponya, Finlandiya, İsveç, Norveç ve biraz da Rusya’yı içine alan bir bölümden oluşur. Sami ırkının hüküm sürdüğü bu topraklar Kuzey Işıklarının büyülü gösterisinden Noel Baba’nın evine uzanan harikalarıyla bembeyaz bir krallığa ait gibidir.. Kuzey Işıklarını görmek için en iyi zaman Ekim ve Mart ayları arası…

İsveç Laponyası
İsveç Laponyası

3-  Reykjavik, İzlanda

İzlanda’nın başkenti birçok gezgin için uygun bir seçim olmaya devam ediyor. Tromso gibi, Aurora Borealis’i görmek için en iyi aylar eylül ile nisan ayları arasıdır. Kesintisiz bir izleme deneyimi için, güney İzlanda’da Vik yakınlarındaki Hofdabrekka’ya yolculuk yapın ve büyüleyici gösterinin tadını çıkarın.

Reykjavik, İzlanda kuzey ışıkları
Reykjavik, İzlanda kuzey ışıkları

4-  Yukon, Kanada

Sizi modern dünyadan daha bağımsız hissettirecek çok fazla yer yoktur. Yukon işte bunlardan biri… Uzak, vahşi ve güzel…Kanada’daki Kuzey Işıkları, akla gelebilecek en iyi doğal deneyim olabilir. Gösteriyi Ağustos ayı sonlarında, kış aylarından ilkbaharın başlarına kadar devam ederek görebilirsiniz.

Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi
Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerler listesi

5. Rovaniemi, finlandiya Laponyası

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer alan Rovaniemi, kar yüklü vahşi bir doğanın özüdür. Gündüz, husky köpek kızağıyla kaymaya, buzda balık tutmaya gidin veya bir kar arabası safarisine çıkın. Rovaniemi’ye istediğiniz zaman bir gezi planlayabilirsiniz. En iyi zaman Eylül – Nisan arası…

Rovaniemi, finlandiya Laponyası kuzey ışıkları
Rovaniemi, finlandiya Laponyası kuzey ışıkları

6. Ilulissat, Grönland

Grönland’ın üçüncü büyük şehri olan Ilulissat sadece 5.000 kişilik nüfusa sahip…Bu sayı bölgenin gerçekte ne kadar seyrek olduğunun bir göstergesi…Ilulissat Kuzey kalbinde yer almaktadır. Eylül-Nisan ayları, bu bölgeyi ziyaret etmek için en iyi zaman.

Ilulissat, Grönland kuzey ışıkları
Ilulissat, Grönland kuzey ışıkları

 

Vietnam’da gezilecek yerler ve gezi rehberi

Dünyanın en güzel 10 ülkesi

Kuzey Kutbuna nasıl gidilir bu 4 yolu deneyin

Norveç vatandaşlığı için ne gerekir işte 11 şart

Almanya Schengen vizesi nasıl alınır işte evraklar listesi