Padişahların Yediği Yemek İskilip Dolması Nasıl Yapılır?

iskilip dolması yapımı

iskilip dolması yapımı

Padişahların yediği yemek İskilip Dolması nasıl yapılır? Çorum’un İskilip ilçesi güzelliğiyle insanı kendine hayran bırakıyor. İskilip adını tarihte İskilipli Atıf’tan dolayı çok duymuş olabilirsiniz. İskilip’i meşhur yapan şeylerin başında aslında İskilip Dolması gelir. Bu yemeğe dolma dediğine bakmayın bizim bildiğimiz dolmayla bir alakası yok. Dolma ismi İskilip Dolmasını yaparken kullanılan bezden geliyor.

"<yoastmark

İskilip Dolması tarihçesi -padişahlar sefer öncesi yerdi

İlk olarak İskilip Dolması, Çorum’un yöresel yemeklerinin başında gelir. 500 yıllık tarihi bir geçmişi olan bu yemeği Osmanlı’da, padişahlar sefere çıkmadan yerdi. Bu nedenle “sefer yemeği” olarak da bilinir.

YAPIMI ÇOK ZAHMETLİ BİR YEMEK

İskilip Dolması yapımı nasıldır? Aslında çok zahmetli bir yemek olduğu için Çorum’da ve İskilip’te daha çok düğünlerde ve merasimlerde bu yemek ikram ediliyor.

ÖZEL BİR BEZ TORBAYLA YAPILIYOR

Bu yemek bakır kazanlarda özel bir bez torbaya doldurulan pirinçle yapılıyor. Pirinç kazanın altındaki et suyuna neredeyse hiç temas ettirilmez. Düdüklü tencere usulüyle kazanın kenarları son olarak hamurla kapatılarak saatlerce pişirilir.

"<yoastmark

İskilip Dolması fiyatı

Bu yemek Çorum’da ve İskilip’te bazı tarihi konaklarda özel olarak yapılıyor. Sefer yemeği, lezzetiyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yemeklerin başında geliyor. Dolayısıyla herkes bu yemeği yerinde yemek istiyor. Bu nedenle İskilip’te İskilip dolması fiyatı da merak ediliyor. Fiyat yaklaşık 30 TL civarında…

İskilip Dolması ( Sefer yemeği) tarifi:

Malzemeler

1 kilo pirinç

750 gram et

250 gram tereyağı

2,5 yemek kaşığı tuz

Yarım tatlı kaşığı karabiber

7,5 su bardağı su

2-3 adet kuru soğan

Padişahlar yediği yemek İskilip Dolması fiyatı
Padişahlar yediği yemek İskilip Dolması fiyatı

Hazırlanışı

Pirinci tuzlu suda yarım saat bekletin ve süzün. Tencereye tereyağının yarısını koyun ve eritin. Pirinci, 1,5 yemek kaşığı tuzu ve karabiberi ekleyin ve pirinci 5 dakika boyunca kavurun. Üzerine bir su bardağı su ekleyin ve yarım saat dinlendirin. Eti yağ ile kızartın. Soğanları incecik kıyın ve ete ilave edin. Tuz ve karabiber ekleyin ve kalan suyu etin üzerine ilave edin.

KISIK ATEŞTE 4 SAAT PİŞİRİN

Etin üzerine sacayak yerleştirin. Üzerine temiz bir tepsi koyun. Tepsinin üzerine temiz bir torbanın içine koyduğunuz pirinçleri koyun. Tencerenin kapağını kapatın ve kenarlarını hamur ile kapatın. Hamurun kenarında bir parmak kadar boşluk bırakın. Özellikle kısık ateşte 4 saat kadar pişirin. Son olarak bu yemek özellikle sıcakken güzeldir. Sıcak iken servis yapın.

Rafadan yumurta pişirmenin püf noktaları 4 yöntem