İlişkide Etkili İletişimin Önündeki Engeller Nasıl Kaldırılır?

etkili iletişim teknikleri

etkili iletişim teknikleri

İlişkide etkili iletişimin önündeki engeller nasıl kaldırılır sorusunun cevabını bütün çiftler merak ediyordur. Sevgilimle iletişim kuramıyorum diyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Sağlıklı bir ilişki ancak evlilikte etkili iletişim temelinde kurulmalıdır. İyi iletişim, bir ilişkiyi olumlu yönde etkiler. İki kişi sorunları hakkında konuştuğunda, hayallerini, umutlarını, korkularını ve hatta tatil planlarını paylaştıklarında aralarındaki bağ derinleşir. Her ortak, diğer kişiyi daha anlayışlı ve anlayışlı hale geliyor.

İlişkide etkili iletişimin önündeki engeller nasıl kaldırılır?
İlişkide etkili iletişimin önündeki engeller nasıl kaldırılır?

ETKİLİ İLETİŞİM TEKNİKLERİ

Evlilikte etkili iletişimin önünde sorun yaratan ve sonunda bazı güzel ilişkileri yok eden epeyce engel vardır. Birbirinizle konuşmaya öncelik vermek çok önemlidir. Çiftler iletişimi optimize ettiğinde, iletişim engellerini en aza indirir. Bununla birlikte, evliliğinizde etkili iletişimin önünde belirli engeller olduğunu düşünüyorsanız, paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Küçük bir düşünce ve çabayla kolayca rahatlayabilirler. Sevgili ile iletişim problemi olanların dikkat edecekleri hususlar. İşte etkili iletişim teknikleri

1. Konuşacağınız zaman dikkatinizi tamamen birbirinize verin: 

Günlük olarak konuşan birçok çift var, ancak konuşmaları sırasında çok fazla kesinti var. Etkili iletişim kurmak ve evlilikte iletişim problemlerinden kaçınmak için çocukların telaşlanmasını, patronunuzun e-postasını, iş projelerini, alışveriş listenizi vb. ortadan kaldırmanız gerekiyor.

"<yoastmark

EŞİNİZLE KONUŞMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN?

Sosyal medya ve televizyon dikkat dağıtıcı unsurlardan bazılarıdır. Çiftler sosyal medyada dolaşırken kimseyle konuşmak istemez. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, evlilikte etkili iletişimin önündeki bu engeli ortadan kaldırmaktır. Konuşurken sosyal medya ve telefon yok. Öncelikle, hem gününüzü tartışmak için belirli bir zamana karar vermeniz hem de sorunlarınızı konuşmanız önemlidir. Eşinizle daha da yakın olabilmek için yatmadan önce bu konular hakkında konuşmak sizi yakınlaştırır.

2. Duygusal ve fiziksel yorgunluk: 

Bu, evlilikte etkili iletişimin önündeki en yaygın engellerden biridir. Konuşmak için doğru zamanı seçmeniz gerekiyor. Aç, endişeli, endişeli, üzgün, bitkin veya hasta hissediyorsanız, bu etkili iletişim için doğru zaman değildir.

romantik ilişkilerde iletişim kopukluğu
iletişim kopukluğu

KONUŞACAK KİŞİ RAHAT OLMALI

Fiziksel veya duygusal olarak doğru durumda değilsek, konuşan kişiye daha az dikkat etme eğilimindeyiz. Zayıf duygusal veya fiziksel durum, etkili iletişimin önündeki ortak bir engeldir. Yani daha az dinliyoruz, daha az anlıyoruz ve böylece daha az iş yapıyoruz. Bu nedenle, birbirinizle sohbet ederken kesinlikle rahat olmak çok önemlidir.

3- İletişim tarzını anlamaya çalışın:

Dünyadaki tüm insanlar farklı şekilde sohbet ediyor. Çiftlerin iletişim tarzlarındaki farklılıkları anlamaları ve işleri kişisel olarak almaktan kaçınmaları önemlidir. Konuşma stillerindeki farklılık, etkili iletişimi engeller ve kesinlikle ilişkilerdeki iletişim engellerinden biridir.

BAZEN BAĞIRARAK KONUŞABİLİRLER

Örneğin, bir şeyi kanıtlarken yüksek sesle konuşma eğiliminde olan insanlar var. Bu yüzden, partneri bunu kendine yönlendirilmiş bir öfke gibi algılayabilir. Bunun öfke değil de onun konuşma tarzı olduğunu anlamalıdır.

"<yoastmark

4.Önyargılı fikir ve inançlar

Evlilikte etkili iletişimin önündeki engellerden biri de önyargılı fikir ve inançlardır. Evlendikten sonra değiştirmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlar geçim ve uyum için gerekli bazı şeylerdir. Kadınlar erkeklerin aptal olduğuna, erkekler de kadınların aşağılık olduğuna inanıyorsa çok açık bir şekilde iletişim de bundan etkilenecektir. Birlikte etkili iletişimin önündeki engelleri aşmaya çalışmak için birbirinizin inançlarını anlayın ve konuşun.

5. Beklentiler:

Beklentinin bir ilişkideki tüm kötülüklerin kökü olduğu söylenir. Bu, büyük ölçüde evlilikte etkili iletişimin önündeki engellerden biri olarak ortaya çıkar. Fikrinin düzgün bir şekilde sunmadan önce bile reddedileceğini düşünen kimse konuşmak, paylaşmak ve hatta sohbet etmek istemez. Beklentiler de bizi partnerimizin iletmeye çalıştığı şeylerden çok duymak istediğimiz şeylere yönlendirir. O yüzden beklentiye girmeden birbirine karşı açık olun.

Sevgilimle iletişim kuramıyorum
Sevgilimle iletişim kuramıyorum

6. Aile içi şiddet ve korku:

Bu, evlilikte etkili iletişimin önündeki gerçek engellerden biridir. Partneriniz güvenliğinden korkuyorsa, bu kesinlikle onların konuşmasına yansır. Korkan kişi bilgi ve fikir paylaşımında dürüst olmaz, hatta birçok duygusunu bastırılabilir. Aile içi şiddet, birçok ilişkiyi daha başlamadan bitiren, evliliği kabusa çeviren tüm dünyanın kanayan yarası.

EVLİLİĞİN ÖNÜNDEKİ ORTAK ENGELLERDEN BİRİDİR

Partnerinizin fiziksel olarak şiddet uygulayacağını biliyorsanız, o zaman sadece onu memnun edecek şeyler söylersiniz. Böyle bir ilişkide neredeyse hiç iletişim yoktur ve partner kendini depresif ve bağımsız hissetme eğilimindedir. Evlilikte aile içi şiddet, etkili iletişimin ve genel olarak evliliğin önündeki ortak engellerden biridir.

İLETİŞİM KOPUKLUĞU NASIL GİDERİLİR?

Ayrıca, bu yukarıda saydığımız şeyler cinsellikle ilgili etkili iletişimin de önündeki başlıca engellerden bazılarıdır. Bu hususlara dikkat ederseniz Romantik ilişkilerde iletişim probleminizi büyük ölçüde halledebilir eşinizle etkili iletişim kurmuş olursunuz.

Bebek yapmak için en iyi pozisyonlar!