saç dökülme sebepleri

Saç dökülmesinin nedenleri neler diyorsanız birçok nedeni var. Ancak bunlardan 6’sı daha belirgin…Son zamanlarda saçlarınız çok dökülüyor mu? Banyodan her çıktığınızda ve günlük hayatta insanın moralini bozan bu durum neden olur? Bir insanın günde 50 ila 100 saç telini kaybetmesi normaldir. Bu genellikle fark edilmez, çünkü yeni saç aynı anda yeniden uzar. Bununla birlikte, saç dökülmesi, günde 150 saç telinden daha fazlasını kaybetmenizdir.

Saç dökülmesinin nedenleri neler?
Saç dökülmesinin nedenleri neler?

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ NELER?

1- GENETİK VEYA AİLE ÖYKÜSÜ

Bu, yaşlanma veya genetik ile ortaya çıkan saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Bu aynı zamanda erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik olarak da bilinir. Kademeli olarak ve uzaklaşan bir saç çizgisi,  hem erkekler hem de kadınlar için saç derisi boyunca saç seyrelmesi gibi yaygın kalıplarda ortaya çıkar.

2- TIBBİ DURUMLAR VEYA HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER

Tiroid problemleri, hamilelik, doğum veya menopozdan kaynaklanan hormonal değişiklikler dahil birçok durum geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olur. Bu tıbbi durumlar arasında düzensiz saç dökülmesine neden olan bağışıklık sistemiyle ilgili bir durum. Saçkıran veya bit gibi kafa derisi enfeksiyonları bulunur.

3- İLAÇLAR

Bazı durumlarda saç dökülmesi, hormonları düzenlemek için kullanılan ilaçlar, doğum kontrol ilaçları ve kanser, artrit, depresyon, kalp rahatsızlıkları, gut veya yüksek tansiyon için diğer tedaviler gibi bazı ilaçların bir yan etkisi olabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri neler?
Saç dökülmesinin nedenleri neler?

SAÇ MODELLERİ SAÇI DÖKER Mİ?

4- RADYASYON TEDAVİSİ

Radyasyon tedavisi görüyorsanız bu durumda saçların eskisi gibi uzaması biraz zor.

5- STRES

Stres veya sürekli strese sebep olan olaylar, fiziksel veya duygusal bir şok, saç incelmesine ve dökülmesine neden olabilir. Bu saç dökülmesi geçicidir ancak stresi ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olan takviyelerle tedavi edilmelidir.

6- SAÇ STİLLERİ VE SAÇ TEDAVİLERİ

Saçınızı sıkıca çeken modelleri veya kuaförlerde aşırı saç şekillendirme modeller dökebilir. (Saç düzleştirme vs.) Sıcak saç aletleri ve saç tedavileri saç dökülmesine neden olabilir.

Bebek yapmak için en iyi pozisyonlar!