Evlilikte 17 duygusal istismar belirtisi

Evlilikte 17 duygusal istismar belirtisi

Evlilikte 17 duygusal istismar belirtisi…Çoğu zaman evlendiğimizde nikahta söylenen iyi günde kötü günde sözü yerine getirilemeyebiliyor. Evlenmeden önce eşlerimizin ettikleri yeminlerde belirttikleri şeyi yapacaklarına inanırız. Bu sevmek, onurlandırmak ve ilişkimize bağlı olmaktır. Birbirimiz için orada olacağımıza ve hayatı birlikte yaşayacağımıza sözler veriyoruz.

EVLİLİKTE DUYGUSAL İSTİSMAR BELİRTİLERİ NELER?

İlişkilerimizle ilgili tüm bu inanç ve umutlar iyi ve doğrudur. Bazen kişinin eşi kendisini bir ilişkiye çekmek için yerine getiremeyeceği sözler verir. Düğün bittikten sonra duygusal olarak çok bencil, diktatör bir kişi olur. İlk başta ne olduğunu anlamak zor olabilir. İlişkide “mükemmel” olmak için çok çabalıyoruz ama bu maalesef ki yeterli görünmüyor.

Evlilikte 17 duygusal istismar belirtisi
Evlilikte 17 duygusal istismar belirtisi

ÇOK İNCİNİR VE ÖFKELENİRSİNİZ

Günün sonunda payımıza düşen şey incinme ve yoğun bir  öfke olabilir. Evlilikte duygusal istismarın varlığını belirlememize yardımcı olacak ve farkında olmamız gereken bazı işaretler vardır. Peki duygusal şiddetin belirtileri neler? İşte evlilikte 17 duygusal istismar belirtisi:

1. Sevgi ve kabul performansa dayanır:

Evi temiz ve düzenli hale getirmek için ne kadar çok çalışırsanız çalışın. Ya da onun istediği gibi bir akşam yemeğini hazırlamak için ne kadar zaman ve çaba harcarsanız harcayın, bu hiçbir zaman yeterli olmaz. Bunları yaparken bir aksilik durumunda muhtemelen eşiniz tarafından sevilemeyeceğinizi hissetmeye başlarsınız. Bu düşünceyle daha çok çalışır ve çabalarsınız.

2. Kayıtsızlık:

Seni incittiğini ya da ağladığını görür ve hiçbir şey yapmaz.

3. Sizinle ilgili her şeyi eleştirir:

Eşiniz size sürekli çok şişko, çok zayıf, çok çirkin diyor ve bunu sürekli yapıyorsa. Söylemeye değer bir şeyinizin olmadığını söyleyebilir. Ona istediği şekilde bakmadığınızı söyleyebilir. Onun gözünde temel olarak, hiçbir şeyi doğru yapamazsınız!

4. İsim takmak:

Size bariz bir şekilde “aptal”, “ezik” veya burada tekrarlanamayacak kadar korkunç sözler diyorsa.

Evlilikte duygusal istismar belirtileri
Evlilikte duygusal istismar belirtileri

5. Her zaman o haklıdır:

Tartışmalarda eşiniz her zaman haklıdır ve her zaman son sözü söylemelidir. Asla söylemeye değer bir şeyiniz yok ve her zaman yanılıyorsunuz. Size her zaman en doğrusunu o bildirecektir.

6. Seni muhatap almaz:

Eşiniz sizi  muhatap almayarak ve sessiz davranarak neyin yanlış olduğunu tahmin etmenize ve düzeltmeye çalışmanıza neden olur. Bozuk olduğunu bilmediğiniz bir şeyi düzeltmek neredeyse imkansızdır!

7. Alay eder ve aşağılar:

Eşinizin sohbet sırasında size hitap etme şekli çoğu zaman saygısızdır. Seninle ne zaman konuşsa alaycı ve aşağılayıcıdır.

8- Başarılarınızı küçümser:

İstismarcınız size başarılarınızın hiçbir şey ifade etmediğini söyleyebilir veya başarınızın sorumluluğunu bile üstlenebilir.

9- Tehditler:

Size çocukları alıp ortadan kaybolacaklarını söylemek veya “Ne yapabileceğimi bilmiyorum” demek.

psikolojik şiddet
psikolojik şiddet

10- Tek taraflı karar verme:

Ortak bir banka hesabınızı kapatabilir, doktorunuzun randevusunu iptal edebilir veya sormadan patronunuzla konuşabilirler.

11- Çocukmuşsun gibi davranır:

Sana ne giyeceğini, ne ve ne kadar yiyeceğini veya hangi arkadaşlarınla görüşeceğini o söyler.

12- Çaresizlik numarası:

Bir şeyi nasıl yapacağını bilmediğini söyleyebilir. Bazen kendin yapman, açıklamaktan daha kolaydır. Bunu bilir ve bundan yararlanır.

13- Suçluluk duygusunu kullanmak:

Şöyle bir şey söyleyebilirler, “Bunu bana borçlusun. Senin için yaptığım şeylere bir bak’’.

14- O kurbandır sen öfkeli:

Öfke ve kontrol sorunları olan kişinin siz olduğunu ve çaresiz kurban olduğunu söyler veya ima eder.

15- İletişime kapalıdır:

Yüz yüze, mesajla veya telefonla konuşma girişimlerinizi göz ardı eder.

duygusal şiddetle başa çıkma

16- Sevgi esirgemek:

Elinizi tutmak ya da omzunuza vurmak için bile size dokunmayacaklar. Sizi cezalandırmak veya bir şey yaptırmak için cinsel ilişkiyi reddedebilirler.

17- Duygularınızı tartışmak:

Ne hissederseniz hissedin, bu şekilde hissetmenizin yanlış olduğunu söylerler, yoksa gerçekten böyle hissetmezsiniz.

PSİKOLOJİK ŞİDDETTEN KURTULMAK İÇİN FARKINA VARIN

İlişkinizde bu işaretlerden herhangi biri veya tümü varsa kesinlikle evliliğinizde duygusal istismar var. Duygusal şiddetin belirtileri bu saydıklarımız dışında da vardır.

SEVGİ DOLU BİR İLİŞKİDE BUNLAR OLMAZ

Bu davranışlar sevgi dolu bir ilişkide asla olmaz. Evliliğinizde bir şeyler yanlış bile olsa kötü muamele görmeyi hak etmiyorsunuz. Psikolojik şiddetten kurtulmak için önce bu durumun farkına varmanız gerekiyor.

Bebek yapmak için en iyi pozisyonlar!