Kastamonu Çekme Helva Nasıl Yapılır?

Kastamonu çekme helva nasıl yapılır?

Kastamonu çekme helva nasıl yapılır?

Kastamonu çekme helva nasıl yapılır diyorsanız yanıtı hem videoda hem de tarifimizde…Kastamonu’nun meşhur çekme helvasının yapılışını görüntüledik. İşte Kastamonu çekme helva tarifi….

Kastamonu çekme helva tarifi için malzemeler:

2,5 su bardağı un
Yarım paket margarin veya tereyağı (125 gram)
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket vanilya

Kastamonu çekme helva nasıl yapılır?

YAPILIŞI:

Önce helvanın meyanesini hazırlayın. Yağı bir kazanda eritin ve içine un koyun. Bir saat kadar hafif ateşte unu ve yağu iyice karıştırarak kavurun. Daha sonra bir sini içinde soğumaya alın. Diğer yanda toz şeker, limon tuzu ve suyu, akide kıvamına gelene kadar ocakta kaynatın. Kaynayan bu karışım mermer tezgah üzerine alın. Burada 20-25 cm. genişliğinde, bir karış kalınlığında bir alan kaplayacak şekilde düzenleyin. Karışım hafif soğuduğunda elle uzatacak şekilde simit gibi halka şekline getirin. Bu işlem sonrasında karışımın şekli beyaz bir renk alır. Halka şeklindeki bu şeker meyanenin içinde bulunduğu sini içine yerleştirin.

Sonra bıçakla kesip servis edin

Halkayı 4-6 kişi çekip meyane sinisinin büyüklüğüne ulaştırır. Halkayı ikiye katlayıp yeniden çekin. İşleme şeker meyaneyi içine çekip, tel tel olana kadar devam edin. Akide kaybolup tel tel ayrılınca mermere alın ve soğumaya bırakın. Ilık bir sıcaklığa kavuşunca elle sıkıştırıp un haline getirip tepsilere basın. Üzerine baskı uygulayarak iyice sıkışmasını sağlayın. Sonra bıçakla kesip servis edin.

4 adımda evde sağlıklı patates cipsi nasıl yapılır?