IQ seviyesini yükseltmenin 8 yolu var bunları bilir ve uygularsanız aslında çok etkili bir sonuç çıkabilir. Bu yüzden insanlar bu duruma şaşırabilir ve IQ seviyesini yükseltmek mümkün mü sorusunun cevabını merak edebilir. Evet aslında entelektüel eğitimle zekanızı artırmak mümkün. Araştırmalar, insan zekasıyla ilgili en önemli becerilerden bazılarını geliştirmenin çeşitli yolları olduğunu gösteriyor. Bu yazıda, kısaca IQ’nuzu artıracak bazı aktiviteleri  inceleyeceğiz. İşte IQ seviyesini yükseltmenin 8 yolu

1. Hafıza etkinlikleri

2. Yönetici kontrol faaliyetleri

3. Görsel-uzamsal muhakeme faaliyetleri

4. İlişkisel beceriler

5. Müzik aleti çalmak

6. Yeni diller öğrenme

7. Sık okuma

8. Sürekli eğitim

IQ seviyesini yükseltmenin 8 yolu

1. HAFIZA ETKİNLİKLERİ

Hafıza aktiviteleri sadece hafızayı değil, aynı zamanda muhakeme ve dil becerilerini de geliştirmeye yardımcı olur. Dolayısıyla akıl yürütme ve dil, istihbarat önlemleri olarak kullanılır, bu da hafıza etkinliklerinin zeka geliştirmeye devam edebilir. Hafızayı geliştirecek oyunlar:

Yapboz oyunları

Çapraz bulmaca

Konsantrasyon kart oyunu veya kart eşleştirme

Sudoku

2. YÖNETİCİ KONTROL FAALİYETLERİ

Yönetici kontrol, başka bir deyişle karmaşık bilişsel etkinlikleri kontrol etme yeteneğidir. Araştırmalar, yürütme işlevinin insan zekasının bir yönü olan akışkan muhakemeye güçlü bir şekilde bağlı olduğunu öne sürüyor. Yönetici kontrol eğitimini içeren faaliyetler neler?

Scrabble

Resimli

Kırmızı ışık, yeşil ışık

Zeka oyunları

IQ seviyesini yükseltmenin 8 yolu
IQ seviyesini yükseltmenin 8 yolu

3. GÖRSEL-UZAMSAL MUHAKEME FAALİYETLERİ

Görsel-uzamsal muhakeme, fiziksel temsillerle ilgili zihinsel süreçleri içerir.

Bir çalışmada, araştırmacılar görsel-uzamsal muhakemeyi geliştirmenin IQ testi puanlarında bir artışa yol açtığı ortaya çıktı. Bu çalışmada, bellek ve yönetici kontrol etkinlikleri katılımcıların görsel-uzamsal muhakemesini geliştirmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Görsel ve mekansal eğitimi içeren faaliyetler şunlar:

Labirentler

Bakış açısı etkinlikleri

3 boyutlu modeller

Katlanmamış prizmalar

4. İLİŞKİSEL BECERİLER

Bu ilişkisel çağrışımlar yoluyla insan bilişinin ve dilinin gelişimi ile ilgilidir. 2011’de yapılan araştırmalar, İlişkisel Çerçeve Teorisini bir müdahale olarak kullanmanın çocuklarda IQ puanlarını önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir. Bu müdahaleyi kullanan daha yeni bir çalışma da IQ, sözlü akıl yürütme ve sayısal akıl yürütmede gelişmeler buldu. İlişkisel eğitimi içeren faaliyetler şunları içerir:

Dil öğrenme kitapları (“bu bir…” ve “bu bir…”)

Nesne karşılaştırmaları (dolu kap ile boş bardak)

Miktar karşılaştırmaları (kuruşa karşı kuruş)

IQ seviyesini yükseltmenin 8 yolu

5. MÜZİK ALETLERİ

Bir müzik aleti öğrenmek için illa ki bir müzisyen olmanıza gerek yoktur. Yapılan bir araştırma müzisyenlerin müzisyen olmayanlara göre daha iyi çalışma belleğine sahip olduğunu ortaya koydu. Belleğin zekada oynadığı önemli rol göz önüne alındığında, istediğiniz bir müzik aletini öğrenmek IQ’nuza büyük bir fayda sağlar.

6. YENİ DİLLER ÖĞRENMEK

Birden fazla dil öğrenmenin insan beyni için faydalı olması çok da şaşırtıcı olmamalı. Dolayısıyla bu ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Yapılan bir çalışmada dil öğrenimi ile IQ arasındaki ilişki araştırıldı. Sonuçlar, konuşma ve etkileşim yoluyla 18 ila 24 ay arasında dil öğrenmenin, yaşamın sonraki bilişsel sonuçları için en yararlı olduğunu gösterdi.

7. SIK OKUMA

Kitapların insanın bilişsel gelişiminde ne kadar faydalı olduğunu inkar etmek mümkün değil. Aslında, kitaplar ebeveynlik bağ faaliyetlerinin bir parçası haline geldiğinde, gelişim üzerindeki faydalar daha da belirgin hale geliyor.

Yapılan bir çalışma ebeveynler çocuklarına yüksek sesle kitap okuduğunda çocuğun daha fazla dil ve bilişsel gelişim becerilerine sahip olduğunu keşfetti.

IQ'YU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

8. SÜREKLİ EĞİTİM

Eğitim, herhangi bir biçimde, insan zekasının gelişimi için çok önemlidir. Eğitimin IQ seviyeleri üzerindeki etkisini belirlemek için 600.000’den fazla katılımcı üzerinde araştırma yapıldı. Araştırmacılar, her ek resmi eğitim yılı için, katılımcıların bir ila beş IQ puanı artışı yaşadıklarını keşfettiler.

IQ SEVİYESİ NEDİR?

Zeka katsayısının kısaltması olan IQ, birinin entelektüel zekasının ve potansiyelinin aslında bir ölçüsüdür. Bu ölçüm, 1900’lerde Alfred Binet adlı bir Fransız psikolog tarafından popüler hale getirilmiştir.

IQ, lisanslı psikologlar ve bazı durumlarda lisansüstü düzeyde zihinsel sağlık eğitimi almış olanlar tarafından uygulanan standartlaştırılmış testler kullanılarak ölçülür . Yaygın standartlaştırılmış IQ testleri şunları içerir:

Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC-V)

Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Ölçeği (WAIS)

Stanford-Binet Zeka Ölçeği

IQ testi nasıl yapılır

IQ’YU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

İnsan zekasının iki kategorisi vardır: akıcı zeka ve kristalleşmiş zeka. Akışkan zeka, soyut akıl yürütmeyle ilişkilendirilirken, kristalize zeka, entelektüel beceri gelişimi ile ilişkilidir.

Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, zeka bu tür genetik ve çevresel faktörler de dahil çeşitli şeylerden etkilenebilir. Bunun yanında insan zekasında etkili olan şeyler.

ebeveyn IQ

Genler

Ev hayatı

Ebeveynlik tarzı

Beslenme

Eğitim

Metabolizmayı hızlandırmak için en iyi 4 yiyecek!