Türk tasarımcı Apple’ın arabasını yaptı!

apple car

Geçtiğimiz aylarda çıkan Apple Car iddiaları, hem otomobil hem de teknoloji dünyasında büyük yankı getirmeyi başarmıştı. Arabanın sahip olacağı donanımlar bir yana, insanları en çok meraklandıran şey otomobilin nasıl bir tasarıma sahip olacağıydı. Türk otomobil tasarımcısı Emre Hüsmen, uzun zamandır tüm teknoloji dünyasında büyük yankı getiren Apple Car ile ilgili kendi çizmiş olduğu yeni konsept tasarımı paylaştı.

APPLE CAR TÜRK TASARIMCI

İNSTAGRAM HESABINDAN PAYLAŞTI

Kendi Instagram hesabından konsept tasarımını paylaşan Husmen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “iV (ai-vee), uzun zamandır beklenen Apple Car projesi için kendim tasarlamış olduğum bir tasarım. Bu otomobili 5 metre uzunluğunda, 1+2+2 oturma şekli olacak şekilde elektrikli Van olacak şekilde tasarladım. Direksiyon simidi ve sürücü koltuğu, iV’nin iç kabinin tam ortasına yerleştirdim ve geniş camlar sayesinde de ortaya son derece geniş bir görüş alanı çıktı. Gelişmiş lidar sensörleri ve kameraları sayesinde bu otomobil, yolcularını full otonom seviyesinde taşıyacak niteliktedir.

APLLE-CAR

APPLE CAR’IN ÖZELLİKLERİ

Otomotiv tasarımında yer edinmiş altın oranları göz önünde bulundurarak, Apple tarzında bir tasarım ortaya çıkardım. 26 inçlik jantlar ve büyük çamurluklar, otomobile SUV görünümü veriyor ve sahip olduğu süspansiyonlar sayesinde bu otomobilin yüksekliği, isteğe göre ayarlanabiliyor. Yan kapılar birbirleriyle tamamen simetrik olmakla birlikte tek bir sisteme bağlılar. Yan camlardaki karartmalar isteğe göre ayarlanabiliyor ve iV istenildiği zaman kullanıcın özel dinlenme yeri haline getirilebiliyor. Hem evde bir Drone şarj aleti ile hem de taşınabilir şarj kutusu ile şarj edilebilen iV, en yenilikçi teknolojik donanımlara sahiptir.