Leonardo Dicaprio’nun En İyi 10 Filmi

Leonardo Dicaprio’nun en iyi 10 filmi…Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu ve yapımcı Leonardo DiCaprio, 1990’ların başında televizyon reklamlarında görünerek oyunculuk hayatına başladı. DiCaprio birçok filmde oynadı ve birçok başarıya imza attı. İşte Leonardo DiCaprio’nun oynadığı filmler…

1- İNCEPTİON: Uzmanlık alanı zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmak olan Dom Cobb çok yetenekli bir hırsızdır. Cobb’un bu Ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında onu aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye malolmuştur.Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabii eğer imkansız “başlangıcı” tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller  bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

İNCEPTİON

2- SHUTTER İSLAND: Filmde Teddy Daniels(Leonardo Dicaprio) ve Chuck Aule(Mark Ruffalo) isimli iki adli polis memurunun, Rachel Solando (Emily Mortimer) adlı bir akıl hastasının kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar aktarılıyor.Burada çığrından çıkan olaylar davayı gittikçe zora sokacak, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar zorlanacaktır.

SHUTTER İSLAND

3- THE REVENANT: Hugh Glass kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş için çalışan deneyimli bir tuzakçı dır. Fakat avladıkları bölgelerde kendilerinden başka hem yerli kızılderililer hem de Fransız birlikleri kol gezmektedir.bir av ertesinde bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralanan Glass’ı, ekibi yavaşlamamak adına ölüme terk eder. Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen avcı Glass hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir. Zira yaşama tutunması için oldukça geçerli bir sebebi vardır.

THE REVENANT

4- TİTANİC: Teknolojinin son sürat ilerlediği bir dönemde, insanlar üstesinden gelemeyecekleri hiçbir sorun olamayacağına inanmaya başlamışlardır. ‘Titanic’ adlı dev transatlantik ise insanlığın doğaya karşı gövde gösterisi gibidir. Bu ‘Düşler Gemisi’nin yolcuları arasında Avrupa’da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika’ya dönmekte olan Jack Dawson adlı genç ve fakir bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia’ya giden Rose DeWitt Bukater  adlı Zengin bir genç kız da vardır. İki genç şans eseri tanışacak, aralarındaki sınıf farkına aldırmaksızın birbirlerine yakınlaşacaktır. Yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra 10 Nisan 1912’de Titanic 2 saat 40 dakika süren ve sulara gömülmesiyle son bulan, hazin olayların başlamasına neden olacak buz buz dağına çarpacaktır.

TİTANİC:

5- THE WOLF OF WALL STREET (PARA AVCISI): 2013 ABD yapımı kara komedi filmidir. Yönetmenliğini Martin Scorsese üstlenmiştir, senaryosu Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından Terence Winter tarafından uyarlanmıştır. Filmin başrolünde hırslı borsacı Jordan Belfort rolünde Leonardo DiCaprio yer almaktadır. 24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve pis bir hayatı vardır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden esinlenilmiştir.

THE WOLF OF WALL STREET (PARA AVCISI)

6- CATCH ME İF YOU CAN (SIKIYSA YAKALA): Sıkıysa Yakala veya orijinal adıyla Catch Me if You Can, Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 19 yaşında dahi olmayan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığını nasıl yaptığı anlatılmaktadır.

CATCH ME İF YOU CAN (SIKIYSA YAKALA)

7-DJANGO UNCHAİNED (ZİNCİRSİZ): Sinemanın dahi çocuğu, Oscarlı Quentin Tarantino’nun uzun süre üzerinde çalıştığı Spagetti Western türündeki projenin başrollerinde Jamie Foxx, Christoph Waltz yer alırken, Kerry Washington, Leonardo DiCaprio ve Samuel Jackson gibi yıldızlardan oluşan oyuncu kadrosu göz dolduruyor. Zincirsiz, Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşısında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Görev başarıyla tamamlanır ama ikilinin yolları ayrılmaz Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler… ‘Avlanma’ hünerini her geçen gün geliştiren Django’nun artık tek bir hedefi vardır: köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmak ve onu kurtarmak… Bu hedef onları kötü şöhretli “Candyland” çiftliğine ve çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye götürecektir…

DJANGO UNCHAİNED

8- THE DEPARTED ( KÖSTEBEK): yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı, 2006 yılı yapımı Amerikan filmi. Polis, mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı konu alan filmin başlıca rollerini; Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga paylaşır. Altın küre ödüllerine, en iyi filmde (Drama) olmak üzere altı dalda aday olup Scorsese’a en iyi yönetmen ödülünü getiren köstebek, 79 Akademi Ödüllerinde de beş dalda aday olmuş, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri dahil 4 dalda ödül almıştır.
THE DEPARTED

9-THE GREAT GATSBY ( MUHTEŞEM GATSBY): Filminde yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920’lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir… Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. ışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır… Amerikan yazar F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanından beyazperdeye aktarılan filmin oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio (Jay Gatsby), Tobey Maguire (Nick Carraway), Carey Mulligan (Daisy Buchanan) ve Joel Edgerton (Tom Buchanan) isimleri yer alıyor. 3D çekilen filmin yönetmenliğini ise Baz Luhrmann üstleniyor.

THE GREAT GATSBY ( MUHTEŞEM GATSBY

10- BLOOD DİAMOND (KANLI ELMAS): Kanlı Elmas 2006 tarihli, ABD yapımı bir macera/dram filmi. Başrollerde Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly ve Djimon Hounsou’nun yer aldığı filmin yönetmeni, daha ödüllü yönetmen Edward Zwick’tir. Filmin ana konusu ve isminin kaynağı Afrika’daki savaş bölgelerinde çıkarılan ve savaş düzenini finanse etmekte kullanılan elmaslardır. Bu elmasalar sıklıkla “kanlı elmaslar” anlamına gelen blood diamonds terimiyle anılır.

BLOOD DİAMOND

Sizi etkileyecek en iyi 5 bilim kurgu romanı