Bir Mantarın Zehirli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

zehirli mantarı anlamanın yolu

Sepetinizi alıp mantar toplamak için dışarı çıkıp doğal ortamın tadını çıkarmak gerçek bir zevk. Bir mantarın zehirli olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusuna gelince, bu biraz tecrübe gerektirir. Bu gıda zehirlenmesi ve hatta ölüm riski de taşıyabilir. Buna sebep olmamak için mantarın zehirli olup olmadığını anlamanız gerekir.  İlk ve en önemli tavsiye, zehirli olmadığından kesinlikle emin değilseniz asla bir mantar yememeniz gerektiğidir.

İLK GÖRÜŞTE ZEHİRSİZ MANTARI TANIMALISINIZ

Mantar toplama konusunda yeniyseniz, ilk hedefiniz kendinizi ‘eğitmek’ olmalıdır. Önlem olarak görünümü bozulmuş mantarları ilk bakışta elemelisin. Mantar iki nedenden dolayı atılmalı:

1-Mantar, zehirli olmayabilir, ancak kötü durumda olabilir ve bu nedenle yemesi tavsiye edilmez.

2-Görünüşleri muhtemelen dış etkenler tarafından değiştirilir ve bu da doğru tanımlanmalarını zorlaştırır.

Mantarla ilgili sorunun, neredeyse aynı olan iki tane olabileceği, ancak birinin zehirli ve diğerinin yenilebilir olması olduğunu unutmayın. Son olarak, boyuta güvenmeyin. İçerisinde güçlü zehirler barındıran küçük mantarlar vardır.

RENKLER VE KOKULAR

Mantarlar çok sayıda şekil, boyut ve renkle bizi şaşırtabilir. Bazıları bize aşinadır ancak bize aşina olsalar da, sepetimize uygun olduğunu düşünmeden önce tamamen emin olmalıyız. Bu anlamda, bir mantarın zehirli olup olmadığını nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız, bazı ayrıntılara bir göz atın!

HER İKİ DURUMDA DA YEMEYİN!

Kırmızılar, sert portakallar veya yeşilimsi gibi gösterişli renklere güvenmeyin; çünkü onları gösteren ve onları tehlikeli olduğu kadar çarpıcı yapan birçok zehirli mantar vardır. Bu gölgeleri sadece üstte değil, aynı zamanda gövdede de görüyorsanız, bıraksanız iyi olur. Sizi uyanık tutması gereken bir diğer küçük numara, sap kesildiğinde (hasat anında veya pişirme anında) renginin değişip mavimsi bir ton aldığını ve hatta bir tür sütlü sıvı saldığını kontrol etmektir. Her iki durumda da yemeyin. Riskten kaçının. Son olarak, hoş olmayan bir koku yayan veya bazı kimyasal bileşikleri hatırlatan bir mantarı sakın yemeyin!

Bir mantarın zehirli olup olmadığı nasıl anlaşılır

MANTARI TERS ÇEVİRİP BAKIN!

Şapkasının altında mantarın sporlarını depoladığı kızlık zarı bulunur. Bunlar küçük tüplere gözeneklere veya tabakalara sahip olabilir. Bir mantar toplarken ters çevirin ve kızlık zarının çarşaf şeklinde olup olmadığına ve beyaz olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse, potansiyel olarak tehlikeli bir mantardır.

TEHLİKENİN GÖSTERGESİ OLABİLİR

Ayrıca gövdede halka şeklinde bir kat olup olmadığını kontrol edin. Bir veya iki tane görebilirsiniz. Olası toksisite için başka bir uyarı. Son olarak, mantarı bütünüyle almak ve kökün sonunu görebilmeniz için zemin seviyesinde kesmemek önemlidir. İnsanlara en çok zarar veren ametitlerin çoğu, volva olarak bilinen bu uç noktada genişlemeye sahiptir.

Zehirli mantar nasıl anlaşılır

DUVAK

Sizi uyarması gereken başka bir ipucu. Bazı yenmeyen mantarlar , gövde bölgesinde veya şapkanın altında hafif bir örtü gibi neredeyse saydam bir ağa sahiptir. Zehirli bir mantarın olası bir başka göstergesidir.

SPOR RENGİ

Mantar toplarken, mantarın saldığı sporların rengini kolayca görebileceğiniz küçük bir kağıt veya karton parçası taşımanız gerekir . Mantarı elinize aldığınızda, kartonu şapkanın altına koyun, toplanan mantarı biraz hareket ettirin ve saldığı sporların rengine bakın. Çok koyu, pembemsi veya zehirli olabilirler.

Pirinç ve bulgur pilavının tuzu nasıl alınır işte püf noktalar