Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır İşte Evraklar Listesi

Almanya Schengen vizesi nasıl alınır işte evraklar listesi

Almanya Schengen vizesi nasıl alınır işte evraklar listesi…Vizesi evraklar listesi ilk etapta gözünüzü korkutsa da aslında kolayca halledebileceğiniz şeyler….Almanya Schengen vizesi nasıl alınır, Almanya kaç günlük  Schengen vizesi veriyor. İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizde…Almanya Konsoloslukları, Schengen vize başvuru evraklarında bazen değişiklik yapabiliyorlar.

Almanya Schengen vizesi 180 günlük bir dönemde 90 günü aşmayacak kısa süreli vize türüdür. Bu vize geçerli olduğu süre zarfında diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmenize fırsat tanır.

ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Almanya vizesi için kullanılan pasaport seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olmalıdır. Bununla birlikte pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması, eksik ve yırtık sayfasının olmaması gerekiyor. Bazı Schengen başvurularında fotokopileri talep edilmektedir. Vize ve eski seyahat geçmişini kanıtlayan Schengen vizeleri varsa öncelikle bunu diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunmak gerekir.

ALMANYA SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Vize başvurusu için nereye başvurulur sorusunun cevabı Konsolosluklar ve Büyükelçilikler…Konsolosluklar ve Büyükelçiliklerden önce vize randevusu alınır. Online Başvuru Formu eksiksiz doldurulup bir çıktısı alınır. Daha sonra vize işlemleri için gerekli olan evraklarla birlikte randevu gününde bu kurumlara gidilir. Daha önceden alınmış bir Schengen vizeniz yoksa parmak izi verme işlemi de gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Almanya Schengen vizesi nasıl alınır işte evraklar listesi

PASAPORT

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaport kabul edilmez.. 18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

ALMANYA TURİSTİK VİZE BAŞVURU EVRAKLARI

Başvuru formu

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanması ve başvuru tarihinin unutulmamasıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi verilmeli.

Almanya Schengen vizesi nasıl alınır işte evraklar listesi

Pasaport (Almanya seyahatinizin dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli olmalı)

2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)

Ek gelir belgeleri: Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkodlu istenmektedir. Aile ve adres bilgileri içeren / Evli bayanlar kızlık soyadlarını içeren belgelerini de temin etmeyi unutmamalıdır.

Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi

Kişi yabancı uyruklu ise:

En az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi

Almanya Schengen vize başvuru formu:

Almanya Schengen vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı: Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ”Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.

Seyahat Sağlık Sigortası – Orjinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir.

Almanya Schengen vizesi ne kadar sürede çıkar

Hotel ve Uçak bileti ön rezervasyonları

Güncel banka hesap dökümü:

Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin banka hesabında 4.000 TL bakiye olması lazım. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken minimum tutar; 4.000 TL’dir.

Kişi serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa noter onaylı iş sözleşmesi (Orjinal belge sunulmalı)

Kişi Şirket Sahibi/Ortakları İse;

Güncel tarihli şirket evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orjinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

SGK / Bağ-Kur 4B detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)

Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

Kişi Şirket Çalışanı İse;

Güncel tarihli şirket evrakları: Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)

Şirket yazısıOrjinal belge: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin bu işyerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

Kişi Devlet Memuru İse hangi belgeler gerekir?

Çalışma belgesi – Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı orjinal belge

Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi

Maaş bordroları: Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş döküm

Resmi izin yazısı – Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge

Almanya Schengen vizesi kaç günde çıkar

Kişi Öğrenci İse;

Öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orjinal belge)

Yeni mezun başvuru sahipleri için diploma fotokopisi

Orjinal muvafakatname belgesi: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orjinal belge

NOT: Anne, baba ve tüm aile fertlerinin Almanya vize başvurusunda bulunacak olması halinde muvafakatname belgesine gerek bulunmamaktadır.

Ebeveynleri ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden noter onaylı muvafakatname belgesinin alınması zorunludur. (lütfen bu bilgiyi teyit ediniz.)

Kişi Ev Hanımı ise;

Banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren en az 4.000 TL bakiyesi olan banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş)

Almanya turistik vize başvuru işlemlerinize Almanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür.

ALMANYA TİCARİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)

2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerin de, arka fonu beyaz)

Ticari davetiye: Almanya şirketinin antetli kağıdına düzenlencek belge kaşe ve imzalı olmalı – son olarak davet eden kişinin Almanya pasaport ve kimlik fotokopisi ile birlikte temin edilmelidir.

Güncel şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi. sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

SGK / BAĞ-KUR detaylı hizmet dökümü (e devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz.)

Şirketin banka hesap özeti:

Son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte beyan edilmelidir.

Ek gelir belgeleri : Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği:

Barkodlu istenmektedir. Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli kadınlar için kızlık soyadını içeren belge ile birlikte 2 farklı belgeyi temin etmeleri gerekecektir.

Ön ve arka yüz kimlik fotokopisi

Almanya Ticari Vize Başvuru Sahibi Şirket Çalışanı ise;

Şirket yazısı – Orijinal belge; İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanmalı. Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli. Başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmeli.

SGK işe giriş bildirgesi

Maaş bordroları: Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli hazırlanmış belge

Almanya Schengen vizesi

ALMANYA SCHENGEN VİZESİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Almanya Schengen vizesi kısa süreli bir vizedir. Kısa süreli vize 180 günlük bir dönemde, 90 günlük kalış izni veren vize olarak tanımlanmıştır. 180 günlük herhangi bir dönemde kalış süresi ancak 90 gün olabiliyor.  Öncelikle tek girişli Almanya Schengen vizesi Schengen bölgesine sadece tek giriş hakkı vermektedir. Bu da vize etiketinde “Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘1’ rakamı ile gösterilir.

ALMANYA SCHENGEN VİZESİ NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Vize başvuruları bütün evraklar teslim edildikten sonra 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlanmakta. Ancak bu süre bazı ekstra durumlarda 14 ila 21 günü bulabiliyor. Almanya Schengen vizesinin sonucuna dair karar verecek tek yetkili kurum Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği olduğu unutulmamalıdır.

SCHENGEN VİZESİ HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİ?

Schengen vizesi 26 ülkeyi kapsar. Bu ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, İzlanda, Fransa, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre. Bu ülkeler kısa süreli vize kategorilerinde ortak bir vize politikası uygulamaktadır. Bu ülkelerden İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Birliği üyesi olmamalarına rağmen Schengen bölgesine dahildir.

Dünyanın en güzel 10 ülkesi