GÖRÜNTÜ YAKALAMA SÜRECİ

Kamera ve fotoğraf makineleri nasıl çalışır sorusunun cevabı bu yazıda…21. yüzyılda kameraların önemi abartılamaz, ancak çoğumuz bu devrim niteliğindeki cihazların nasıl çalıştığının farkında değiliz. Fotoğrafçılar 2019’da yaklaşık 1,5 trilyon fotoğraf çekti. Peki kamera ve fotoğraf makineleri nasıl çalışır, nasıl görüntü yakalanır. İşte teknik özellikler:

KAMERA TÜRLERİ

Kameralar, 15 kişinin çalıştırılmasını gerektiren devasa cihazlardan, ceplerimize sığabilecek hale geldi. Çoğu insan için, akıllı telefon kameraları işi halletmek için fazlasıyla yeterli. Ancak profesyoneller ve meraklılar için bir SLR’den daha az bir şey yapamaz. Günümüzde en popüler kamera türleri şunları içerir:

Kamera ve fotoğraf makineleri nasıl çalışır

SLR (Tek Lensli Refleks) Kameralar : SLR kameralar, bir fotoğraf kompozisyonu, odaklama ve kayıt yakalarken gerçekleştirilen tüm işlemler için tek bir lens kullanır. SLR’ler tarafından kaydedilen görüntüler filme alınır.

DSLR (Dijital Tek Lensli Refleks) Kameralar : SLR’lerle aynı lens tipini kullanan bu kameralar, bir dijital sensör kullanarak yakalanan görüntüyü kaydeder. Görüntülerin kendisi film yerine bir hafıza kartında saklanır.

Dijital Kameralar: Bunlar, dijital bir sensör kullanarak görüntüleri yakalayan ve kaydeden, doğrult ve çek kameralardır. Görüntü kalitesi bir DSLR ile eşit olmasa da, daha taşınabilir ve çalıştırılması daha az karmaşıktır.

Kamera ve fotoğraf makineleri nasıl çalışır

LENS TÜRLERİ

Lensler her kameranın önemli bir parçasıdır. Bazı durumlarda, kameranın kendisinden daha pahalıdırlar. Bu yüzden farklı lens türlerini ve ne işe yaradıklarını bilmek önemlidir. İki temel lens türü vardır: Prime Lensler ve Zoom Lensler. Asal lensler sabit bir odak uzaklığına sahipken, yakınlaştırma lensleri içlerinde değişken odak uzunluklarına izin veren birden fazla alt lens içerir. Bu nedenle, sabit lensler daha ağır zoom lenslere göre daha ucuzdur ve taşınması daha kolaydır.

Lensler kaça ayrılır :

Makro Lensler:  Bu lensler yakın mesafe fotoğrafçılığında uzmanlaşmıştır ve çoğunlukla doğa fotoğrafçılığı için kullanılır. Bu lenslerin yakaladığı ayrıntı miktarı benzersizdir.

Telefoto Lensler:  Daha dar bir görüş alanı pahasına uzaktaki nesneleri izole etmek ve yakalamak için bir Telefoto Lens kullanılır. Spor fotoğrafçılığında en çok tek bir sporcuya odaklanmak için kullanılırlar.

Kamera ve fotoğraf makineleri nasıl çalışır

Geniş Açılı Lensler:  En çok manzara ve sokak fotoğrafçılığında kullanılan geniş açılı lensler geniş bir görüş alanına sahiptir ve çerçevedeki her şeye odaklanır.

Standart Lensler:  En yaygın lens türü olan standart bir lens, kullanıcıların geniş açılı ve yakınlaştırılmış fotoğraflar çekmesine olanak tanıyan bir ‘Tüm alım satım işlemlerinin jakı’dır. Ancak bunların hiçbiri geniş açılı veya telefoto lens kadar iyi yapılmayacak.

KAMERA NASIL ÇALIŞIR?

Her kamera üç ana öğeden oluşur: bir optik öğe, bir yakalama öğesi ve bir kayıt öğesi. Kullanıcıların gördüğü tam görüntü, bu üçünün birleşimidir. Standart bir DSLR kamerada, lens, görüntü sensörü ve depolama sırasıyla üç unsuru oluşturur.

Kamera ve fotoğraf makineleri nasıl çalışır

GÖRÜNTÜ YAKALAMA SÜRECİ

Modern bir kamera bir görüntüyü şu şekilde çeker:

Kullanıcı yakalama komutunu verdiğinde, kamera önündeki sahneden seken ışık onun tarafından alınır.Işık daha sonra tek bir noktaya odaklanır. Bunun boyutu, diyafram açıklığınıza bağlıdır.Işık, merceğin içinden geçerek deklanşöre ulaşır ve lensin arkasındaki sensörü açığa çıkarır. Günümüzde çoğu kamera, bir Şarjla Bağlantılı Cihaz (CCD)  veya Tamamlayıcı bir metal oksit yarı iletken (CMOS)  sensörü kullanmaktadır.Sensör daha sonra farklı renkleri algılar ve bunları gördüğümüz son görüntü dosyasına dönüştürür.

2021’in en ucuz dizüstü bilgisayarları