Rafadan Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları 4 Yöntem

Rafadan yumurta pişirmenin püf noktaları

Rafadan yumurta nasıl yapılır. Kimisi yumurtayı az pişmiş sever. Kimisi çok pişmiş sever. Bazen beklediğin şekilde yumurtayı pişirmek mümkün olmayabiliyor. O yüzden yumurta pişirme sürelerine dikkat etmek gerekir. Rafadan yumurta harika bir kahvaltılıktır. Bu yumurta çabucak pişer, kızarmış tost ekmeğiyle mükemmel uyumludur ve gün boyu seninle kalan yüksek miktarda protein içerir. Suyu kaynatıp, yumurtaları sıcak suyun içine koyarak kolayca rafadan yumurta yapabilirsin. Ya da yumurtaları yavaş yavaş kaynatarak pişirdiğin sıcak başlama yöntemini kullanabilirsin. Yumurtaları sevdiğin şekilde pişirdikten sonra kızarmış tost ekmeği, soya sosu, zeytinyağı veya favori kahvaltı garnitürlerin ile servis et.

Rafadan yumurta nasıl yapılır

YUMURTANIN UCUNU DEL

1- Yumurtaların çatlamasını önlemek ve onları kolayca soyabilmek için her yumurtanın ucunu hafifçe del. Yumurtanın geniş ucundaki kabuğunda çok küçük bir çentik açmak için küçük bir iğne veya raptiyeyi dikkatlice kullanabilirsin. Yumurtanın uç kısmından içeri doğru çok fazla bastırmamalısın yoksa yumurtanın beyazı kabuğundan dışarı akar.

Rafadan yumurta pişirme süreleri

YUMURTALAR ÇOK PİŞMİŞ OLMAZ

2- Yumurtaların üzerini kaplayacak kadar soğuk su ekle. Yumurtalarını ufak bir saplı tencereye koy ve üzerlerini 2,5 cm kaplayacak kadar soğuk su ekle. 4 taneden fazla yumurta pişirmek istiyorsan daha büyük bir tencere kullan ya da yumurtaları gruplar hâlinde pişir. Bu sayede yumurtaları daha çabuk çıkarabilirsin ve böylece yumurtalar çok pişmiş olmaz.

TENCERENİN KAPAĞINI AÇIK TUT

3- Suyu kaynama noktasına getir ve altını kapa. Isıyı orta-yüksek seviyeye getir ve tencerenin kapağını açık tut. Su kaynamaya başlayınca (kabarcıklar iyice arttığında) ocağı kapa…Eğer yumurtaları yüksek ısıda kaynatmaya devam edersen tencerenin içinde zıplayabilir ve birbirlerine çarparak çatlayabilir. Bu nedenle ocağı kapamak yumurtaların çatlamaması için önemli (veya sıcak başlama yöntemi ile yumurtaları hafif hafif pişirebilirsin).

Rafadan yumurta tarifi

YUMURTALARI PİŞİRİRKEN GÖZÜN SAATTE OLSUN

4- Rafadan yumurtaları beğendiğin şekilde pişir. Gözlerini zamanlayıcıdan ayırma çünkü yumurtaları kaynatırken geçen her dakika fark yaratır. İstediğin kıvama gelinceye dek yumurtaları sıcak suyun içinde bırak. Yumurtaları pişirirken aşağıdaki zaman önerilerini deneyebilirsin.

Rafadan yumurta pişirmenin püf noktası

HANGİ YUMURTA KAÇ DAKİKA PİŞİRİLMELİ?

Çiğ yumurta sarısı ve çok yumuşak yumurta beyazı elde etmek için 2 dakika

Akışkan ve kalın yumurta sarısı ile katılaşmış yumurta beyazı elde etmek için 4 dakika

Neredeyse katılaşmış yumurta sarısı ve katı yumurta beyazı elde etmek için 6 dakika

Yumuşak ama katılaşmış yumurta sarısı ve tamamen katılaşmış yumurta beyazı elde etmek için 8 dakika

Uzman Taktiği: Yumurtalarını kaynattıktan hemen sonra 30 saniyeliğine buzlu su dolu bir kâsenin içine koy. Bu işlem pişirme sürecini durdurur ve her seferinde mükemmel kıvamı tutturmanı sağlar!