Norveç Vatandaşlığı İçin Ne Gerekir İşte 11 Şart

norveç oturma izni

 Norveç vatandaşlığı için ne gerekir işte 11 şart…Norveç vatandaşlığı için öncelikle Norveç oturum iznine sahip olup sürekli olarak Norveç’te ikamet ediyor olmanız gereklidir.  Oturma izninin hem başvuruda hem de başvuru işleme koyulduğu sürece geçerli olması gerekir.

Bu ülke vatandaşı olmak için ne gerekir?

Norveç Oturma iznine başvurmadan önce de ne tür bir oturma iznine ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Norveç vatandaşlığı hakkı alabilmek için sosyal bilgiler ve Norveççe sınavlarına girmen ve bu sınavlardan başarılı olman gerekiyor. Bu ülke vatandaşı olmak için gerekli koşullar neler sorusunun cevabı haberimizde.

norveç vatandaşlığı için şartlar

NORVEÇ’TEN KALICI İKAMET ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

1- En az 3 yıl geçerli oturma iznine sahip ol. En az 3 yıl Norveç’te yasal olarak yaşadıktan sonra kalıcı ikamet başvurusunda bulunma hakkına sahip olursun. Oturma izinleri tipik olarak ülkede çalışma veya eğitim için verilir. Norveçli biriyle evli veya birlikteysen ikamet şartından muaf olursun. AB vatandaşıysan orada 5 yıl yaşadıktan sonra Norveç’te kalıcı ikamet izni alırsın. Ülkede 5 yıldır yasal olarak yaşadığını kanıtlamalısın.

norveç vatandaşlığı için belgeler

NORVEÇÇE BİLMEN İŞİNİ DAHA ÇOK KOLAYLAŞTIRIR

2- Norveççe’de yetkin ol. Pek çok Norveçli İngilizce konuşsa da ülkede kalıcı olarak ikamet etmek istiyorsan ulusal dilde yeterliliğini kanıtlaman gerekir. Ücretsiz olarak Norveççe öğrenmek için başka seçenekler de vardır ya da ticari kurslar veya özel dersler için ödeme yapabilirsin.

NORVEÇ DİLİNDE SINAVA GİRMEN GEREKİYOR

3- Norveççe ve sosyal bilgiler sınavına gir. 16 ila 55 yaşları arasındaysan Norveççe de minimum A1 düzeyinde bir sözlü sınavı geçmeli ve seçtiğin dilde, Norveç’e ilişkin sosyal bilgiler konusunda yazılı bir sınavı geçmelisin.

norveç vatandaşlığı

MAHKUMİYET VE PSİKİYATRİK TEDAVİ GEREKTİREN DURUMLARDA NE YAPILIR?

4- Sabıka sicilini temiz tut. Kalıcı ikamet başvurusu yapmadan önce Norveç’te yaşadığın 3 yıl boyunca herhangi bir cezai hüküm giymemen gerekiyor. Ayrıca, istem dışı psikiyatrik tedavi veya bakım görmen gerekiyorsa ikamet hakkın olmayacaktır. Mahkûmiyete sahip olmak, Norveç’te kalıcı olarak asla ikamet edemeyeceğin anlamına gelmez. Ancak başvurmadan önce mahkûmiyet tarihinden itibaren en az 3 yıl beklemen gerekebilir.

NORVEÇ VATANDAŞLIĞI İÇİN BAŞVURU PORTALINA KAYDOLMAN GEREKİR

5- Norveç vatandaşlığı için başvuru portalına kaydolman gerekir. Çoğu başvuru sahibi, UDI (Norveç Göç İdaresi) için İnternet üzerinden  oturma izni başvurularını tamamlayabilir. Application Portal üzerindeki kullanıcı hesabından bütün işlemlerini yapabilirsin.

norveç oturma izni

MADDİ DURUMUN HAKKINDA KANIT SUNMAN GEREKİR

6- Norveç vatandaşlığı alabilmek için yapılması gerekenler arasında finansal durumu var. Kendini finansal olarak desteklediğini göster. UDI, yalnızca önceki yıl için asgari gelir gereksinimlerini karşıladıklarını kanıtlayan başvuru sahiplerine kalıcı ikamet izni verir. Ayrıca, başvurunu göndermeden önce ikamet süren boyunca herhangi bir sosyal güvenlik ödemesi alamazsın.

NORVEÇ VATANDAŞLIK BAŞVURUSU ÜCRETİ NE KADAR?

7- Başvurunu göndermeden önce tüm sorulara verdiğin yanıtları gözden geçir. Ödeme ekranına tıkladıktan sonra geri dönüp herhangi bir değişiklik yapamazsın. 2018 itibariyle, yetişkinler için kalıcı ikamet başvuru ücreti 3.100 NOK’ dur. 18 yaşın altındaki çocuklar için herhangi bir ücret yok. Başvurunu İnternet’ten tamamlayıp gönderdiysen ücretlerini aynı anda bir kredi kartıyla internetten ödeyebilirsin.

norveç oturma izni için gerekli şartlar

8- Destekleyici belgelerini en yakın polis karakoluna götürüp başvurunu gönderdikten sonra, yerel polis karakolunda gerekli destekleyici belgeleri teslim etmek için bir randevu da alabilirsin.

NORVEÇ VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU REDDEDİLİRSE 

9- Başvurunu gönderdikten sonra, UDI inceleme sürecine başlayacaktır. Kalıcı ikamet başvurusunu işleme koymak genellikle 3 ila 6 ay sürer. Başvurunun kabul edilebilmesi için ek bilgi veya belge gerekiyorsa seninle iletişime geçilebilir. Başvurun reddedilirse karara itiraz edebilirsin. Nasıl itiraz edeceğine ilişkin bilgiler bildirimine eklenecektir.

norveç oturma izni için ne yapmalı

VATANDAŞLIK BAŞVURUSU ONAYLANIRSA NE YAPMALI?

10- Kalıcı ikamet başvurun onaylandıysa işlemi tamamlamak ve kalıcı ikamet kartını almak için sana en yakın polis karakolunu ziyaret etmelisin. Polis parmak izlerini ve fotoğrafını alacak, ardından senin için kartını sipariş edecek. Hesabın varsa İnternet üzerinden Application Portal’dan da (Uygulama Portalı) randevu alabilirsin. İnternet üzerinden randevu ayarlamakta sorun yaşıyorsan doğrudan polis merkezini ara. UDI aracılığıyla randevu alamazsın.

KARTIN HAZIR OLDUĞUNDA SANA GÖNDERİRLER

11- İkamet kartını postayla al. Kartın hazır olduğunda sana postalanacaktır. Sana ulaşması en az 10 iş günü sürer. Yurtdışına seyahat planların varsa ülkeyi terk etmeden önce ikamet kartını almak için bolca zaman ayırdığından emin ol. Aksi takdirde geri dönerken zorluk yaşarsın.

Vietnam’da gezilecek yerler ve gezi rehberi